Спортната 2018 година предложи множество емоции и създаде своите нови герои. Време е да си припомним най-запомнящите се моменти в света на атлетите за последните 24 месеца:

Пьончан 2018

Адекватен избор е да започнем със Зимната Олимпиада, която бе най-голямото извънфутболно събитие на годината. Корейският град Пьончан прие 23-те

Олимппийски игри и изхарчи близо 13 милиарда долара за организацията. 5 милиарда души гледаха състезанията, като дисциплините бяха общо 102. Участваха 92 държави с общо 2952 атлети.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СПОРТНИТЕ МОМЕНТИ НА 2018 ГОДИНА>>>

В алпийските ски представителката ни Мария Киркова завърши на 35-то място в слалома, което бе най-доброто й постижение на шампионата. При мъжете 21- годишният Алберт Попов дебютира на Олимпиада и се отчете с едно 28-мо място.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Иначе голямата радост бе за Австрия - Марсел Хиршер спечели две индивидуални дисциплини, а Матиас Майер триумфира в една. Победители са още норвежецът Аксел Лунд Свиндал и шведът Андре Мирър.

При жените победителките бяха пет различни - София Годжа, младата сензация Естер Ледецка, Михаела Шифрин, Фрида Хансдотер и Мишел Гизин.

Биатлонистите ни за първи път бяха с пълен състав от общо 10 състезатели и най-доброто постижение е 19-о място на Владимир Илиев в индивидуалната дисциплина. Останалите резултати при мъжете бяха разочарование. При жените не сме и очаквали кой знае какви постижения.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Големите победители на шампионата си французинът Мартен Фуркад при мъжете и германката Лаура Далмайер при жените, които спечелиха по два златни медала. При жените имаше голяма изненада в индивидуалната дисциплина, където триумфира шведката Хана Йоберг. Фуркад спечели златен медал и в смесената щафета и вече е петкратен олимпийски шампион.

В ски скоковете Владимир Зографски постигна подвиг с 14-о място на нормалната шанца - историческо класиране за България в този спорт. На голямата шанца Зографски остана 35-и. Иначе големите победители бяха Андреас Велингер (Германия) и Камил Щох (Полша). В отборната надпревара и при жените триумфът е за Норвегия.

Сноубордистката Александра Жекова записа най-доброто българско класиране в Пьончан. Тя завърши пета в своята дисциплина. Голямото разочарование бе Радослав Янков, който отпадна в квалификациите на паралелния гигантски слалом. Иначе трябва да отличим и участието ни в шейните в лицето на Павел Ангелов и в ски бягането чрез Антония Григорова, Йордан Чучуганов и Веселин Цинзов.

Олимпиадата бе белязана от санкциите срещу руските спортисти, които нямаха право да защитават флага на родината си.

Вълнуваща година в тениса

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Новак Джокович е големият победител, защото освен че спечели две титли от Големия шлем, успя да опровергае всички скептици, които го бяха отписали от големия тенис. Годината за Ноле започна с разочароващо участие на Australian Open, където загуби на осминафинал от Хьон Чунг. Знаците не бяха добри. Говореше за болка, липса на мотивация и - едва ли не - приключване. На "Ролан Гарос" загуби от тогавашния анонимник Марко Чекинато и прие поражението изключително тежко.

Едно изкачване на планински връх с жена му Йелена обаче преобръща всичко в него, по думите му. Спечели "Уимбълдън" с великолепна игра, след това запълни колекцията си от титлите в категория Мастърс, а накрая триумфира и на US Open.

Рафаел Надал за поредна година трябваше да приключи сезона си преждевременно заради контузия, но сякаш позитивите от тази година са повече от негативите. Потвърди безапелационно, че е Краля на клея с 11-а титла на "Ролан Гарос". Тя бе предшествана с триумф в още три турнира на същата настилка.

Снимка: Getty Images

Роджър Федерер триумфира на Australian Open и за пореден път доказа, че за класата няма възраст. Дори в този динамичен спорт. Швейцарецът спечели общо четири титли - с три по-малко от миналата година, но това е разбираемо. Записа 10 загуби през сезона, някои от които много изненадващи. В най-голяма степен за такава може да се счита поражението от Джон Милман на US Open, което дойде при ужасно тежки атмосферни условия. Маестрото не иска да говори за отказване и е жаден за още победи. Има 99 титли от турнири в ATP на сметката си и едва ли ще се примири, докато не ги закръгли на 100.

Годината беляза и пробива на младите тенисти в категория 19-23 години, които взеха голям дял от титлите в ATP 500 и 1000. Голямото постижение е за Александър Зверев, който спечели финалния турнир в Лондон. С титли се отличиха още Карен Хачанов, Данил Медведев, Борна Чорич, Стефанос Циципас и други изгряващи звезди.

При жените безспорна №1 е Симона Халеп, която стигна до историческа първа титла в Големия шлем на "Ролан Гарос". Преди това същото постигна в Австалия и Каролине Возняцки. Големите заглавия обаче бяха на US Open, където на финала Серина Уилямс роди скандал в спорове със съдията на стола Калрош Рамос.

Големият триумф обаче бе за съперничката й Наоми Осака, която още зелена спечели първата си титла в Шлема.

Мирела Демирева донесе голям български успех в леката атлетика, завоювайки сребърен медал във високия скок на Европейското първенство в Берлин. Нашето момиче подобри върховото си постижение и скочи заветните 2 метра, като остана втора само заради един грешен опит в повече спрямо шампионката от Русия Мария Ласицкене.

Друго важно събитие за България бе Световното първенство по волейбол, на което бяхме съдомакини с Италия. София, Русе и Варна приеха големи битки на най-големите сили в този спорт. Периодът бе неприятен за националния ни отбор, тъй като имаше не малко скандали, примесени с кадрови проблеми с някои от най-добрите ни състезатели.

Снимка: БТА

България завърши на трето място в предварителната си група след загуби от Иран и Полша и победи над Финландия, Куба и Пуерто Рико. Във втората група разочаровахме със загуби от САЩ и Канада, но пък си върнахме на Иран с победа от 3:0. Останахме 11-и на първенството, а големият шампион е Полша, който защити световната си титла. Този път с победа над Бразилия с 3:0. Бронзът остана за САЩ.

При жените също участвахме на Световно първенство в Япония и завършихме с четири успеха и пет загуби. Представянето на момичетата на Иван Петков бе достойно.

Големите боеве:

Бойните спортове видяха един от най-грандиозните мачове в историята на ММА. Конър Макгрегър се завърна с фамозен бой срещу руснака Хабиб Нурмагомедов, който бе спечелен от дагестанеца. Срещата бе белязана от масово меле около октагона, което направи Хабиб още по-богат и световноизвестен.

В бокса вълнуващите битки бяха много повече. В тежка категория се оформи силна тройка, изградена от Антъни Джошуа, Дионтей Уайлдър и завърналия се Тайсън Фюри. Джошуа постигна впечатляващи победи над Джоузеф Паркър (по точки) и Александър Поветкин (нокаут) и остава непобеден с 22 победи като професионалист.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Същото важи и за Дионтей Уайлдър, който започна годината с може би най-впечатляващия мач - победата над Луис Ортис с нокаут в края. През декемви Уайлдър се изправи в дълго чакания двубой с Тайсън Фюри, който завърши със спорно съдийско решение - равенство, което подсказва, че ще има реванш. В хода на двубоя англичанинът се изправи от страховит нокдаун, за да шокира дори противника си на ринга.

Българската следа остави Кубрат Пулев с интересен двубой срещу Хюи Фюри в "Арена Армеец". Кобрата победи по точки и показа страхотна форма срещу много силен съперник. Брат му Тервел също вече пробива при професионалистите и има на сметката си 12 успеха и нито едно поражение.

Снимка: Иван Григоров

Имаше един друг мач през 2018-а, който сякаш генерира повече внимание от всички горепосочени - реваншът между Канело Алварес и Генади Головкин в средна категория. Срещата на 15 септември в Невада бе спечелена от мексиканеца със съдийско решение, което предизвика разнопосочни отзиви сред специалисти и фенове.

Голдън Стейт Уориърс спечели за трети път в последните четири години титлата в НБА след нова победа над Кливланд Кавалиърс и доказа, че е безапелационния лидер в асоциацията. Голямата новина обаче е преминаването на Леброн Джеймс в Лос Анджелис Лейкърс.

На родна земя голямото отличие за Спортист на годината спечели боркинята Тайбе Юсеин, която стигна до първа световна титла. Втора и трета са съответно олимпийската шампионка за девойки Александра Начева и европейската вицешампионка Мирела Демирева.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СПОРТНИТЕ МОМЕНТИ НА 2018 ГОДИНА>>>