Нови добри новини от Токио - Християн Стоянов донесе втори сребърен медал за България от Параолимпийските игри. Световният шампион на 1500 метра в категория T46 Стоянов завърши втори с 3:52.63 минути.

Той подобри сериозно представянето си от Рио 2016, когато завърши седми в дисциплината.

И изпълни заканата, дадена в интервю пред Dir.bg месеци преди игрите в Токио - че не само мечтае, а и вярва силно в спечелването на олимпийски медал в Япония.

Представителят на Руския параолимпийски комитет Александър Яремчук спечели титлата с 3:52.08 минути, а бронзовото отличие взе Дейвид Емонг от Уганда с 3:53.51. Стоянов удържа второто място в много силна конкуренция.

В петък Ружди Ружди донесе първи медал за България от Параолимпийските игри в Токио, след като спечели сребро в тласкането на гюле на турнира по лека атлетика.

Също рано тази сутрин 24-годишната Фатме Исмаил дебютира на Параолимпиада на копие в категория F12 и остана осма с личен рекорд от 26.84 метра.

В най-добрия си пети опит състезателката ни хвърли 26.84 метра. Преди това тя имаше 25.52, 17.93, 24.88, 21.10 и един фаул.

Последната българска представителка на Параолимпиадата - Милена Тодорова, ще стартира на 30 август в квалификациите 10 метра пушка прав в спортната стрелба, в категория SH2.

Нейното състезание е в 7.15 часа българско време. Финалът е същия ден от 9.45 часа.

Два дни по-късно (1 септември) Тодорова ще участва и на 10 метра пушка от легнало положение, като пресявките започват в 5.30 часа българско време, а финалът е от 7.45 часа.

С това българското участие на игрите в Токио ще приключи - имаме четирима представители, но отново трябва да сме горди от ефективността на атлетите ни. Дотук вече с два медала от първите трима, които влязоха в състезанията.

Подобна бе картината и на игрите, завършили на 8 август - тогава България се зарадва на 6 медала от 42-ма състезатели, като три бяха златни.