Шура Китата от Етиопия е изненадващият победител в един от най-престижните маратони в света - този в Лондон.

Китата не бе слаган в сметките, но измина 42-километровото разстояние за 2:05.41 часа, завършвайки с няколко метра пред останалите двама атлети на подиума. Това бяха Винсънт Кипчумба от Кения и Сисай Лема от Етиопия.

Всички очакваха със сериозна преднина първото място да вземе голямата звезда в дисциплината - Елиуд Кипчоге. Две обиколки преди края обаче той изостана от водачите, като в крайна сметка завърши осми, на 1:08 минути зад победителя.

Той бе последен от основната група атлети, съставена от трима кенийци и петима етиопци, които завършиха с огромна преднина пред останалите състезатели.

Едва девети бе и най-добрият маратонец извън двете основни сили в този спорт. Това бе норвежецът Сондре Моен.

При жените титлата грабна Бригид Косгей от Кения, която завърши с доста солидна преднина пред Сара Хал от САЩ, която остана на втора позиция.

Заради пандемията от коронавирус маратонът бе преместен от 26 април за 4 октомври.

Това бе първият Лондонски маратон през есента, а характерният за тази част от света дъжд не подмина състезателите, които завършиха при доста силен валеж и мокър асфалт.

За първи път в исторяита нямаше и фенове, което направи финалните метри доста по-тихи и скучни от предишните години.