Кристиан Блуменфелт спечели спечели олимпийската титла в триатлона, който включва плуване, колоездене и бягане.

Норвежецът беше част от група от 40 състезатели, които завършиха заедно пробега от 40 километра в колоезденето, като беше на пета позиция след плуването от 1500 метра, печелейки победата в последната фаза от надпреварата. Блуменфелт завърши за 1:45:04 часа.

На втора позиция остана британецът Алекс Яи с време 1:45:15 часа, а трети се нареди Хейдън Уайлд от Нова Зеландия.

Джони Браунлий, който спечели сребърен медал през 2016 година и бронз четири години по-рано, остана на пето място в крайното класиране в Токио.

Медалът е първи за Норвегия в този спорт по време на олимпийски игри, докато Великобритания е най-успешната нация в триатлона, след като той се присъедини към програмата на Олимпиадата през 2000 година.

Кристиан Блуменфелт завърши на 13-то място в дисциплината на Игрите в Рио де Жанейро преди пет години.

Стартът на изтощителната надпревара бе даден в 6:30 сутринта местно време, а в началото имаше куриозен момент, тъй като половината претенденти направиха фалстарт и плуваха няколко метра напразно.