Етиопия ще властва в олимпийския мъжки маратон за първи път през новия век.

Това стана факт след убедителната титла на Тамират Тола, който навъртя емблематичните 42,195 километра по улиците на Париж за 2:06.26 часа, поставяйки олимпийски рекорд.

Така Тола, който е бронзов медалист от Рио на 10 000 метра, световен шампион в маратона от 2022-а и победител от последния маратон в Ню Йорк, донесе първа титла на Етиопия в дисциплината при мъжете от игрите в Сидни преди 24 години.

Тола даде време с почти три минути зад личния си рекорд, но то бе достатъчно за олимпийски рекорд, подобряйваки досегашното върхово постижение на Олимпиада, което бе дело на кениеца Самуел Ванжиру през 2008-а.

Разбира се, за Тола не рекордът е от най-голямо значение, а фактът, че той върна короната на родината си Етиопия, която с петата олимпийска титла в мъжкия маратон е най-успешната страна в дисциплината.

Снимка: Getty images

Огромното разочарование днес бе за шампиона от последните две Олимпиади и голям фаворит за златото - Елиуд Кипчоге.

Голямата звезда на маратонското бягане от последните години се срина тотално. Още на 15-ия километър той започна да демонстрира първи признаци на неразположение и в крайна сметка последната му контрола бе на 30-ия километър, когато той бе на последното място.

Доста дълго след финиширането на победителите, Кипчоге продължаваше да не е достигнал контролата на 35-ия километър, като ситуацията остана такава в продължение на почти 40 минути, което бе ясен знак, че двукратният олимпийски шампион просто се е отказал.

Още преди това по трасето Кипчоге дори е спирал да ходи за няколко секунди, което говори за тотален срив за кениеца, който не успя да се превърне в първия маратонец с три поредни олимпийски титли.

Самият Тамират Тола направи своята атака на 30-ия килоемтър, когато се откъсна от водещата група и поддържаше аванс от около 20 секунди.

В последните равни километри той по перфектен начин успя да поддърба аванса си и премина финалната линия първи, връщайки олимпийското злато в етиопско притежание.

На 21 секунди зад него завръши представляващият Белгия Абди Башир, който е белгиец и бе част от подиума в Токио, но тогава с бронз.

А днес бронзът отиде при Кения благодарение на Бенсон Кипруто.