Монреал Канейдиънс ще играе финал за Купа "Стенли" за първи път от 1993 година насам. Канадците са рекордьор по спечелени трофеи с общо 24, а сега отново ще имат възможност да играят за най-ценното отличие в НХЛ след близо три десетилиетия прекъсване.

Това стана възможно след победа с 3:2 след продължение над Вегас Голдън Найтс, затворила серията в полза на Канейдиънс - 4-2. В първия кръг на тазгодишните плейофи Монреал отстрани Торонто (4-3), а след това се справи и с Уинипег (4-0).

Постижението на канадския тим е още по-впечатляващо, защото в последните четири мача от серията с Голдън Найтс те бяха без треньора си Доминик Дюшарма, който даде положителен тест за COVID-19.

Победното попадение в шестия мач бе дело на Артури Лехконен. Вратарят на Монреал Кери Прайс също бе на страхотно ниво и направи цели 37 спасявания, за да помогне на своя тим да се класира за финал. Финландският нападател пък заби последната шайба след малко повече от минута и половина игра в продължението.

Сезонът на отбора бе изпълнен с трусове - през февруари Клод Жюлиен напусна треньорския пост, а след това в отбора имаше множество случаи на заразени с COVID-19, както и поредица от травми на ключови играчи. Монреал всъщност стигна до плейофите като последният класирал се отбор, а в серията с Торонто стигна до обрат след изоставане от 1-3.

Триумфът срещу Вегас доведе до стълпотворение на фенове в центъра на града и се наложи полицията да разпръсне тълпата със сълзотворен газ, а привържениците, които гледаха мача на живо в "Бел Сентър", бяха задържани в залата 30 минути до нормализирането на ситуацията навън.