Златото на Керълайн Маркс в сърфа от рано тази сутрин българско време означава, че за първи път на игрите в Париж класирането по медали има за лидер САЩ.

Китай не изпускаше водачеството от ден №1, но от днес това се променя.

Американският олимпийски тим има 21 златни медала - изравнено постижение с китайците, но излиза начело заради по-големия общ брой отличия. САЩ имат общо 79 (21/30/28 съответно злато, сребро и бронз). Азиатският гигант е с 53 (21/18/14) и остава втори към момента.

Трети са домакините от Франция с 13 златни медала, 16 втори места и 19 бронзови отличия (общо 48). Заявената цел пред французите на старта на Олимпийските игри бе да са втори, като изпреварят китайците.

Австралия е четвърта в класацията с 33 медала (13/12/8), следва Великобритания с 42 (12/13/17), а зад нея са още две азиатски супер сили - Южна Корея и Япония.

Топ 10 оформят Италия, Нидерландия и Германия.

Голямата изненада в моментния вид на таблицата е Румъния, която е на 15-о място със 7 медала (3/3/1). Не е такъв сюрприз добрата позиция на Унгария - 13-а (3/3/2), при инвестициите в спорта на тази страна в последните 10 години.

И румънци, и унгарци, са пред спортни суперсили като Бразилия, Аржентина, Испания, Южна Африка, Турция... Общо 73 държави са спечелили медал дотук, като в таблицата не са включени атлетите от Русия и Беларус, които се състезават без флаг и герб.

Няма я все още официално и България, тъй като медалът на Хавиер Ибанес още не е спечелен и на теория, а и не се знае какъв ще е. Боксьорът ни си гарантира поне бронз с класирането на полуфинал.