След като 24 години България нямаше олимпийска титла в борбата, само за 24 часа страната ни успя да спечели два златни медала.

След Семен Новиков вчера, днес златото донесе натурализираният дагестанецът Магомед Рамазанов, който триумфира в категория до 86 килограма свободен стил. Това е първата титла за България в свободния стил от 1996-а, когато злато за страната ни донесе великият Валентин Йорданов.

Тази вечер Магомед Рамазанов успя да вземе златото по възможно най-престижния начин, побеждавайки със 7:1 и на практика отказвайки най-силния човек с категорията.

Негов опонент бе Хасан Яздани от Иран. Човек, за когото това бе трети пореден олимпийски финал и борец, който има шест финала на Световно първенство зад гърба си.

Истинско страшилище в категорията, но днес той бе спрян от Магомед Рамазанов, а трябва да отчетем, че иранецът трябваше да се спрява и с неприятна травма, след като на четири пъти дясното му рамо се извади по време на схватката.

Въпреки това с 90 секунди до края резултатът бе 1:1. По точка за пасивност, като втората от тях бе за иранеца, което означаваше негова титла, ако резултатът се запази.

Тогава обаче дойдоха вълшебните секунди за Рамазанов. Той успя набързо да регистрира 6 точки, поведе със 7:1, а с това на практика отказа своя опонент.

Снимка: АР/БТА

Макар до края на схватката да оставаха над 20 секунди, Хасан Яздани отказа да се бори и просто изчака таймера и поздрави българския си опонент за титлата.

"Блалгодаря много. Още не осъзнавам ,че съм на върха. Това беше моят ден, успявах да направя всичко, сякаш бе писано да успея.

Мотивацията бе на много високо ниво, подготвихме се перфектно. Беше сложно, знаех че излизам срещу класни борци, но знаех какво трябва да направя. Човек първо трябва да спечели битката със себе си, преди да спечели Олимпийските игри", сподели шампионът.

Така родният спорт изживява едни незабравими 24 часа. В тях завоювахме три златни медала в лицето на Семен Новиков, Карлос Насар и Магомед Рамазанов.

Боряна Калейн взе среброто в художенствената гимнастика, а Кимиа Ализаде, Хавиер Ибанес и Божидар Андреев получиха бронзови отличия.

Тов директно изстрелва България в топ 20 в класирането по медали, като страната ни заема 19-о място в подреждането, два дни преди края на Олимпийските игри в Париж.