Стилияна Николова и Боряна Калейн си осигуриха участие на три финала след квалификациите на обръч и топка на европейското първенство по художествена гимнастика в Будапеща.

Отборът на България заема временно трета позиция в надпреварата при тимовете след края на първия ден на пресявките. Гимнастичките играха с обръч и с топка, а утре ще представят съчетания с бухалки и лента.

Николова и Калейн събраха 136.050 точки. Двете допуснаха грешки на топка, но се представиха силно на обръч, като Калейн е с първа по сила оценка до момента изобщо - 36.550 точки, а Николова е с трета - 35.950.

Стилияна заема второ място в квалификацията за индивидуалния многобой с актив от 69.450 точки преди композициите утре с бухалки и с лента. Гимнастичката е с трети по сила резултат на обръч от 35.950 и седми на топка (33.500 точки).

Боряна е временно на девето място със сбор от 66.600. Тя даде най-висок резултат на обръч и изобщо на цялото състезание днес - 36.550 точки. Калейн обаче отпадна от финала на топка, след като допусна грешка в изпълнението си.

Водач във временното класиране за отборната надпревара е Израел със 136.850 точки, а втората позиция е за Италия със 136.150 точки.

За определяне на отборния шампион се зачитат всички осем резултата от квалификациите плюс двете оценки на ансамбъла от пресявките.

Лидер сред първите два уреда е световната шампионка в многобоя от София 2022 София Рафаели (Италия) със 70.550, а трета се нарежда представителката на Израел Даниела Муниц с 68.550 точки.