Новата голяма надежда на България в шахмата Нургюл Салимова събра 4 точки от 10 възможни в първия от четирите Чалънджър турнира по блиц шах, в които участват 20-те най-големи таланти в играта в света.

17-годишната Салимова спечели три партии, загуби пет, а в две завърши реми.

Тя е 13-а в класирането, като битките в бързия шахмат се подновяват днес. Целият турнир се играе онлайн на платформата, почти изцяло спонсорирана от световния шампион Магнус Карлсен - chess24.

Финалите ще противопоставят осемте най-добри от четирите турнира, като към момента изоставането на българката не е никак сериозно.

Нургюл, която стигна пиков шахматен ЕЛО рейтинг от 2425 (едва третият наш шахматист с над 2400), е бивша световна шампионка за девойки.

Във втория кръг на първия Чалънджър тя победи с черните фигури руското чудо Володар Морзин (15-годишен), който има дори по-висок ЕЛО рейтинго от нея (2478).

След това спечели с белите срещу американката Кариса Йъп, а в последния кръг победи отново с белите фигури Динара Садуакасова (Казахстан), която е най-опитната състезателка в турнира.