Цайтнот с 6 (плюс 1) федерации в българския шахмат: Лицензираната зове за единение
Битките и кулизиите в играта у нас продължават
Българската федерация по шахмат 2022 разпространи официална позиция до медиите, с която зове за единение, но и разкрива още детайли около странната ситуация с организацията на великата игра у нас.
Още по темата
- Успехът "напук" на Нургюл: За нейното финансиране, липса на щаб и войната в шаха
- Меси ли се ФИДЕ в българския шахмат и реди ли състава на националния ни отбор?
- Без Нургюл: България стартира със загуба и равенство на европейското по шахмат
- Българка е на мач от световната титла по шахмат до 20-годишна възраст
"През последните месеци шахматът е във фокуса на общественото внимание. Успехите на наши водещи състезателки - Нургюл Салимова и Белослава Кръстева, са причината за засилен интерес към нашия спорт - се казва в позицията. - В качеството ни на лицензирана федерация, ние осъзнаваме отговорността си пред българските шахматисти.
При пълно спазване на законодателството изпълнихме целия Държавен спортен календар за 2023 година, като предстоят последните държавни шампионати - по ускорен шахмат и блиц, насрочени за 18 и 19 ноември в София. Подкрепата за водещите ни състезатели също е налице - бяха гласувани персонални награди за тях и треньорите им.
Освен това те бяха предложени за награждаване от Министерството на младежта и спорта. Използваме случая да благодарим на министър Илиев, който заедно с екипа си, показва истинска загриженост за шахмата. В рамките на годината наши състезатели предстои да вземат участие и на Световните първенства до 8, 10 и 12 години в Шарм ел шейх, и до 14, 16 и 18 години в Монтесилвано, Италия.
Знакови са усилията, които БФШ 2022 полага, за да се преодолее инициираното от определени лица разделение у нас, довело до неучастие на най-силния ни отбор на Световното отборно първенство за жени в Полша. Тези усилия се изразиха и в писмото, което отправихме преди броени дни към БФШ 64 за сформиране на работна група и съвместно кандидатстване за членство в Международната шахматна федерация.
Вместо това продължи създаването и роенето на нови организации с претенции да ръководят шахматистите. Последната такава, основана от три клуба, побърза да призове всички наши членове да отидат при нея, защото това била единствената възможност за тях. В същото време ние отново призоваваме за единство, за участие на всички в събранието, което ще проведем през март 2024 година, за съвместна работа в интерес на българския шахмат.
Вярваме, че само с общи усилия България може да заеме своето достойно място на световната и европейската шахматна карта. Благодарим на Международната федерация по шахмат (ФИДЕ), която регистрира нашите документи за членство за включване в дневния ред на предстоящата Генерална асамблея.".
За българския шахмат напоследък наистина се говори с много добри думи след успехите на Нургюл Салимова и Белослава Кръстева.
Но организацията на древната игра у нас е в пълен хаос, след като в началото на месеца в Търговския регистър беше вписана най-новата федерация, която ще направи опит да върне страната ни в редиците на международните структури. Тя се нарича Българска спортна федерация по шахмат (БСФШ).
Малко по-рано Българската федерация по шахмат 64 (БФШ 64) свика "обединително събрание", на което бе подкрепена от три от останалите четири действащи федерации - Българска федерация по шахмат 1928 (БФШ 1928), Шахматна федерация България (ШФБ) и Българска федерация по шах (БФШ).
В това съглашение не участва само публикувата днес позицията си Българска федерация по шахмат 2022 (БФШ 2022), която обаче притежава държавния лиценз от спортното министерство. Де юре тя единствена има право да администрира надпреварите по шахмат у нас.
Но на практика нещата са различни - има и организация №7, която в момента реално контролира играта, особено като представяне в международни състезания. Това е т.нар. Временна комисия, назначена от световната централа. В нея основни лица са румънецът Даниел Флоря, представител на световната централа FIDE, и албанецът Ералд Дервиши от Европейския шахматен съюз. Има и представител на БФШ 64 - адвокат Георги Градев.
Така реално имаме седем отделни фактора, които опитват да са водещи в шахмата у нас.