България спечели втората си титла на световното първенство по летен биатлон за девойки, провеждащо се в Естония.

След като в четвъртък Лора Христова стана шампионка в суперспринта на 7.5 километра, днес в Отепя до златото стигна и Валентина Димитрова. Тя бе най-добра в дисциплината спринт на 6 километра.

Димитрова стигна до първото място с време от 18:03.9 минути, след като сгреши два пъти в първата стрелба, но после компенсира с невероятно бягане, особено във втората обиколка.

След нея остана Виктория Хвостенко (Украйна) - с 0.6 секунди по-бавно време и 10/10 в стрелбата, а друга украинка в лицето на Олена Хородна приключи трета с 18.5 секунди изоставане и две грешки.

Лора Христова пък финишира четвърта с три пропуснати стрелби и 22.3 секунди по-бавно време от това на Димитрова.

На последното световно първенство миналата година в Осърбле (Словакия) Христова стана шампионка в спринта, а Димитрова завърши трета.

В надпреварата участваха още четири българки - Стефани Йолова е 17-а с три грешки, Райа Аджамова - 43-а с пет, Ирина Георгиева - 48-а с шест и Никол Кленовска - 50-а със седем пропуска.

По-рано днес в същата дисциплина при младежите България класира двама биатлонисти в първата десетка. С един пропуск в двете стрелби Константин Василев се нареди шести, на 1:15.9 минути след шампиона Витали Мандзин (Украйна), а без грешка на рубежа Георги Джоргов финишира девети с пасив от 1:31.3 минута.

Останалите българи са съответно - Георги Наумов - 27-и с две пропуснати мишени, Веселин Белчински - 31-и с четири и Николай Николов 43-и с шест от общо 86 финиширали.

По-късно днес предстоят спринтовете за жени и за мъже с участието на Милена Тодорова, Владимир Илиев, Антон Синапов и Васил Зашев.