Новият сезон в Световната купа в алпийските ски при мъжете стартира с гигантски слалом в австрийския зимен център Зьолден, където видяхме тотална норвежка доминация.

Представителите на скандинавската страна окупираха подиума, започвайки по перфектния начин новия сезон.

Победител в Зьолден стана младият Александър Стеен Олсен, който започва да оправдава огромни очаквания към него и загатва, че може да се превърне в една от големите звезди на ските в следващите години.

Той бе най-бърз след първия манш и направи доста солидно второ спускане, с което запази позицията си с общо време от 2:09.50 минути.

По този начин Стеен Олсен записа втория си успех в Световната купа и общо третият си подиум в кариерата.

Той остави на 65 стотни зад себе си своя сънародник Хенрик Кристоферсен, а изцяло норвежкият подиум бе допълнен от Атле Ли Макграт.

Снимка: АР/БТА

На практика норвежци окупираха първите четири позиции, но на четвъртото място виждаме екзотичния бразилски флаг, който бележи завръщането на един страхотен скиор след година далеч от спорта.

Става въпрос за норвежеца Лукас Браатен, който след конфликт с местната федерация и година на лутане между пистата и подиума, все пак реши да се завърне в спорта, но като представител на родината на своята майка, а с оглед формата му, няма да е никаква изненада, ако в следващите седмици видим и първа бразилска победа в ските.

Но не това е завръщането, за което всички говореха. Колкото и впечатляващо да бе представяне на Браатен, то логично остана в сянка, когато на пистата отново видяхме Краля на ските.

Става въпрос за осемкратния носител на Световната купа Марсело Хиршер, който се завърна след петгодишно отсъствие.

Хиршер, който в продължение на осем години тотално доминираше световните ски, изненадващо се отказа от спорта през 2019-а и каза, че здравето му е по-важно и иска един ден да има колене, с които да бяга и играе футбол със сина си.

Още по-изненадващо обаче бе и завръщането му, защото Хиршер го прави на 35 години и под нидерландски флаг.

Двукратният олимпийски шампион, който има 67 победи за Световната купа, успя да завърши на 23-о място при своето завръщане в големия спорт.

Друга новина от днес е, че носителят на Световната купа за последните три години - Марко Одермат, отпадна още в първия манш след груба неточност и стартира сезона с 0 точки в актива си.