Българският национален отбор по художествена гимнастика спечели титлата в отборната надпревара на Европейското първенство по художествена гимнастика в Тел Авив. Това е първа титла за България отборно от първенството на Стария континент в Щутгарт 1992.

Със сбор от 333,150 точки българките се качиха на върха в отборната надпревара.

За отборното класиране се взимат предвид оценките на Боряна Калейн и Стилияна Николова от квалификациите за многобоя, както и двете оценки на ансамбъла от многобоя.

При ансамблите грациите ни завършиха на четвърто място. Вая Драганова, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов, Женина Трашлиева и Маргарита Василева събраха 64.150 точки, след като получиха 34.650 на пет обръча и 29.500 на три ленти и две топки.

Европейски шампион изненадващо стана отборът на Израел с 69.950 точки, след като домакините получиха изключително високата оценка от 36.950 точки за съчетанието си с пет обръча. На второ място е Италия с 69.650 точки, а на трето Азербайджан с 65.400 точки.

В индивидуалната надпревара Боряна Калейн спечели втори в кариерата си сребърен медал от европейското първенство по художествена гимнастика.

Българката остана с обща оценка от 135,500, като единствено преди нея се нареди представителката на домакините Дариа Атаманова (136,900).

Калейн изигра без грешки съчетанията си с лента (33,900) и обръч (35,500). Тя допусна лека неточност с топка (32,750), а с бухалки направи грешка в края на композицията си (33,350).

Така златото отново се изплъзна на България, като за последно Мария Петрова спечели титлата в многобоя на европейско първенство през 1994 г. в Гърция.

Бронзът също е за страната ни. Завоюва го Стилияна Николова с обща оценка 131,650. Тя заслужи място на стълбичката с отлични изигравания на топка (34,200) и обръч (34,533). Николова допусна неточност с лента (31,500) и падане с бухалки (31,400).

За първи път от Хелзинки 1988 на почетната стълбичка след многобоя на европейско първенство застават две българки. Тогава златото си поделиха Адриана Дунавска и Елизабет Колева.

"Аз лично знаех, че мога да се боря за златен медал, това и се опитах и да направя. - коментира Калейн след края на състезанието. - Допуснах грешки, които ме лишиха от него. Но невинаги нещата се получават така, както сме искали. Затова съм малко тъжна, но в същото време и щастлива.

Напрежение, умора, много са факторите реално, но ние сме професионални спортисти и това по никакъв начин не е изключено в нашата работа. Приемаме го, знаем какви са нашите дразнители и просто трябва да се справим с тях. За утре на финалите очаквам да се мобилизирам така, както тръгнах и днес, както бяха първите два уреда, и просто да устискам до края", каза Калейн след състезанието със сълзи на очи.

Европейското първенство завършва утре с финалите на отделните уреди при жените и при ансамблите, които започват в 10:00 часа.