Африка е все по-близо до приемането на старт от Формула 1 за първи път от 1993-а насам.

Това няма да се случи през настоящата или следващата кампания, но почти сигурно ще бъде факт от сезон 2027.

От няколко години собствениците на Формула 1 от Liberty Media работят по казуса, като според редица източници, африканското състезание е почти сигурно.

Все още обаче има твърде много въпросителни, а основната е къде точно ще бъде това състезание.

Кандидатурите са две, като се очаква в следващите месеци ФИА и Liberty Media да избират между Руанда и ЮАР.

Именно с ЮАР е свързана африканската история на Формула 1.

През годините страната приема общо 23 старта от Формула 1, последният от които през 1993-а, когато печели Ален Прост със своя "Уилямс".

В историята си ЮАР има общо 23 пилоти във Формула 1, включително и един шампион в лицето на Джоди Шектър през 1979-а.

Шест пилоти има Родезия, днес Зимбабве, а едно състезание през 1958-а се провежда в Мароко, но като цяло до момента африканската история на Формула 1 е свързана с ЮАР, заради което страната иска да продължи своето наследство.

Кандидатурата на страната е свързана с реновиране на вече съществуващата писта "Кялами" край Йоханесбург, където са се провели 23-те състезания в миналото.

По-любопитен е казусът с Руанда. Страна, в която в последните години се изливат милиарди, не само за подобряването на инфраструктурата и живота на местните граждани, но и за изчистване не имиджа на страната пред света.

Руанда, където преди три десетилетия бе извършен един от най-зверските геноциди в историята, ще посрещне Световното първенство по колоездене тази година, а също така вече бе домакин на годишните награди на Формула 1.

Поредният удар на малката страна може да е приемане на старт от Формула 1, като запознатите с кандидатурата твърдят, че това може да е едно от най-модерните състезания в календара.

Смята се, че към момента Руанда е лек фаворит за квотата, макар страната да няма каквито и да е спортни традиции, не само във Формула 1.

Освен това вече се появиха призиви срещу Руанда, подобно на тези срещу Катар и Саудитска Арабия, след като редица организации смятат, че това е лъскане на имидж в опит за прикриване на куп други проблеми, най-вече с човешките права.

 

ИЗБРАНО