Макс Верстапен продължава да е без никаква конкуренция през сезона във Формула 1, като спечели осма поредна победа.

След като спечели спринтовата надпревара, нидерландецът триумфира и в основната, като завърши с над 22 секунди преднина пред съотборника си Серхио Перес. И това при положение, че Макс тръгна с пет позиции наказание на стартовата решетка.

Верстапен вече е само на една победа от това да изравни рекорда за най-много поредни триумфи във Формула 1, като за целта трябва да спечели домашната си Гран при на Нидерландия на 27 август. Рекордът засега се държи само от Себастиан Фетел, който постигна девет поредни победи през 2013 година. Днес Верстапен остави зад себе си Михаел Шумахер (2004), Нико Розберг (2015-16) и Алберто Аскари (1952-53).

Втори на "Спа" завърши съотборникът му Перес, въпреки че в началото на състезанието водеше колоната. Трети е Шарл Леклер, като това е третият му подиум през сезона след 12 състезания. Съотборникът му Сайнц все още няма такъв, като днес не успя да завърши.

Десетката допълниха Люис Хамилтън ("Мерцедес"), Фернандо Алонсо ("Астън Мартин"), Джордж Ръсел ("Мерцедес"), Ландо Норис ("Макларън"), Естебан Окон ("Алпин"), Ланс Строл ("Астън Мартин") и Юки Цунода ("АлфаТаури").

Стартът бе много интересен, като Шарл Леклер направи супер първи завой и поведе в състезанието, но много бързо Серхио Перес се възползва от негова неточност и на свой ред зае първото място. Люис Хамилтън бе трети след първата обиколка, Макс Верстапен четвърти, а най-добрият старт направи Фернандо Алонсо. Испанският ветеран се изкачи до петото място след няколко изпреварвания.

Лошата новина бе за "Макларън", тъй като Оскар Пиастри нямаше как да направи поредно впечатляващо състезание. Австралиецът напусна състезанието във втората обиколка, след като Сайнц го притисна в огражденията и се стигна до повреда.

В шестата обиколка Верстапен направи лесно изпреварване срещу Хамилтън и се изкачи до третото място. Само три обиколки по-късно жертва падна и Шарл Леклер. Така двамата пилоти на "Ред Бул" заеха първите две позиции. В 14-ата обиколка Верстапен стана лидер, след като неговият съотборник бе привикан в бокса. Малко след това позициите се върнаха, като разликата бе под секунда и се стопи за минимално време. В 17-ата обиколка Макс направи DRS атака и отново стана първи.

След това дъждът навести "Спа", а Верстапен увеличи преднината си пред Перес на над 5 секунди. Междувременно Карлос Сайнц трябваше да напусне състезанието заради повреда.

Шарл Леклер успя да запази третата си позиция, Хамилтън четвъртата, а зад тях Алонсо продължи с перфектното си представяне и остана пети пред Ръсел.

Верстапен вече има 314 точки в генералното класиране. Втори е Перес със 189, а трети Алонсо със 149, само на една пред Хамилтън.