Болидите на "Ред Бул" са абсолютно недостижими за конкуренцията през новия сезон във Формула 1, а това бе потвърдено и в Гран При на Азербайджан.

Серхио Перес спечели надпреварата в Баку, като по този начин взе втора победа от четири старта през сезона, както и своята втора победа в азербайджанската столица.

По този начин мексиканецът показа, че е напълно готов да води битка за титлата срещу своя съотборник Макс Верстапен, който завърши втори днес.

Макар от първата позиция в Баку да стартира Шарл Леклер с "Ферари", болидите на "Ред Бул" бързо се оказаха на първа и втора позиция, а освен това натрупаха солиден аванс, който бе невъзможен за стопяване от останалите.

Ключов за победата се оказа един инцидент в 11-ата обиколка, която Ник де Врийс от отбора на "Алфа Таури" трябваше да сложи край на състезанието си, а това наложи влизането на кола за сигурност.

Секунди преди този инцидент през бокса бе преминал лидерът на колоната Макс Верстапен, но колата за сигурност означаваше, че обиколка след него през бокса ще премине и Серхио Перес, но с доста по-малко загубено време, заради бавната скорост на болидите на пистата.

Това щастливо стечение на обстоятелствата за мексиканеца означаваше, че той поема водачеството в състезанието, като до самия край Макс Верстапен така и не успя да се доближи на такава дистанция, че да застраши победата му.

Снимка: Getty images

Така след две спечелени победи и от двамата пилот, лидер в класирането е Макс Верстапен с 93 точки, следван от Серхио Перес с 87.

Днес на трето място, постигайки първи подиум от началото на сезона постигна започналия от първа позиция Шарл Леклер с "Ферари".

Той бе в борба за това трето място с ветерана Фернандо Алонсо, който в крайна сметка остана четвърти и така след три подиума в първите три състезания, сега не успя да се пребори за място на почетната стълбичка.

Ето и как изглежда топ 10 в Баку: 1. Серхио Перес (Ред Бул), 2. Макс Верстапен (Ред Бул), 3. Шарл Леклер (Ферари), 4. Фернандо Алонсо (Астън Мартин), 5. Карлос Сайнц (Ферари), 6. Люис Хамилтън (Мерцедес), 7. Ланс Строл (Астън Мартин), 8. Джордж Ръсел (Мерцедес), 9. Ландо Норис (Макларън), 10. Юку Цунода (Алфа Таури).