Валтери Ботас с "Мерцедес" спечели Гран при на Турция, като победата под дъжда в Истанбул бе негова десета във Формула 1. Финландецът може да бъде предоволен от себе си, защото започна от първа позиция и завърши на нея, а освен това грабна и допълнителната точка, която се дава за най-бързата обиколка.

Челната тройка бе допълнена от двата болида на "Ред Бул" - Макс Верстапен завърши втори, а Серхио Перес остана трети, следван от Шарл Леклер с "Ферари". Световният шампион Люис Хамилтън ("Мерцедес") остана пети, а това означава, че Верстапен отново го изпреварва в генералното класиране и повежда при пилотите.

Състезанието започна с контакт между Фернандо Алонсо ("Алпин") и Пиер Гасли ("Алфа Таури") още в първия завой, след което испанецът излетя от пистата и загуби 11 места. В крайна сметка Гасли бе наказан с пет секунди за инцидента, а Фернандо също получи такова наказание, но за съприкосновение с Мик Шумахер ("Хаас"), който се озова предпоследен, след като стартира четиринадесети.

Карлос Сайнц ("Ферари") и Люис Хамилтън бяха най-прогресиращите пилоти в началните обиколки - испанецът, който започна предпоследен, бързо навакса цели осем позиции. Шампионът пък започна единадесети и за дузина обиколко вече бе с пет позиции напред.

Ботас продължаваше да води колоната пред Верстапен и Леклер след 30 обиколки, а в 35-ата Хамилтън и Серхио Перес сътвориха изключително атрактивна битка за четвъртата позиция. Малко след това започнаха влизанията в бокса, където първи от лидерите отиде Верстапен, докато Карлос Сайнц бе задържан прекалено много - цели 9 секунди.

Снимка: AP/БТА

Боксът на Себастиан Фетел ("Астън Мартин") се превърна в трагикомедия, след като той заложи на гуми за сухо време, макар пистата да продължаваше да е мокра и това наложи влизането му за втори път след само обиколка с новите гуми.

Шарл Леклер се оказа лидер след влизанията на Верстапен и Ботас, но единствено той от колите в челото не бе спирал.

В 42-ата обиколка Хамилтън отказа да влезе за смяна на гуми, а Ботас се върна начело на колоната пет обиколко след това, изпреварвайки Шарл Леклер, чийто гуми бяха износени и това наложи младата звезда на Скудерията да ги смени веднага след това. Люис в крайна сметка направи бокс в 51-ата обиколка, когато бе трети и излезе пети зад Перес и Леклер, като преди това на няколко пъти влезе в откровени пререкания с инженерите по радиото.

След днешното Гран при Верстапен отново е лидер в генералното класиране с 262.5 точки, докато Хамилтън го следва с шест по-малко - 256.5.

Зоната на точките бе допълнена от Гасли, който финишира шести, Ландо Норис с "Макларън" (седми), Карлос Сайнц с "Ферари" (осми и избран за "Пилот на деня", след като започна деветнадесети), Ланс Строл с "Астън Мартин" (десети) и Естебан Окон с "Алпин" (десети). Окон си осигури точка след впечатляващо представяне без нито едно спиране в бокса.

Следващото състезание е на 24 октомври в САЩ.