Макс Верстапен за първи път в кариерата си трумфира на легендарната "Монца" и направи решителна крачка към своята втора поредна шампионска титла във Формула 1.

Нидерландският пилот развали празника на препълнените "червени" трибуни, които очакваха победа на стартиралия от полпозишън Шарл Леклер с "Ферари", но просто Верстапен за пореден път бе на съвсем друго ниво.

Допълнително разочарование бе, че финалът на "Монца" се случи зад кола за сигурност, а не в състезателно темпо.

Причината е, че шест обиколки преди края миналогодишният победител Даниел Рикардо приключи участието си заради повреда, но го направи на място, в което половината му болид остана на пистата.

В този момент Верстапен имаше убедителен аванс от 17 секунди и интрига за първата позиция нямаше. Но колата за сигурност означаваше, че при евентуално подновяване, Шарл Леклер ще стартира плътно зад своя конкурент и ще има шанс да се бори за победата, но това така и не се случи.

Отстраняването на болида на Рикардо се забави твърде много и всички пилоти финишираха зад кола за сигурност, при която изпреварванията са невъзможни.

Още първите реакции след състезанието бяха, че е трябвало да има спиране и рестарт от стартовата решетка, дори и за една обиколка, която обаче щеше да ни подари истинска и невероятна вълнуваща битка.

Снимка: АР/БТА

Иначе в помощ на Верстапен се оказа и грешно преценен риск от "Ферари" още в началото на състезанието. В 12-ата обиколка при подобен казус на пистата, но с виртуална кола за сигурност, Скудерията реши да изивка своя пилот в бокса.

Другите му конкуренти обаче не влязоха, а това в хода на състезанието се оказа грешно решение, защото и без това по-бързият Верстапен имаше лесна възможност да натрупа солиден аванс.

Така Верстапен най-сетне спечели на "Монца", Шарл Леклер завърши втори, а трети остана Джордж Ръсел с "Мерцедес", който стартира от втората стартова позиция.

Топ 10 допълниха Карлос Сайнц с "Ферари", Люис Хамилтън "Мерцедес", Серхио Перес "Ред Бул", Ландо Норис "Макларън", Пиер Хасли "Алфа Таури", абсолютният дебютант Ник Де Врийс "Уилямс" и Гуаню Джоу "Алфа Ромео".

В генералното класиране категоричен лидер е Макс Верстапен, който при победа в Сингапур на 2 октомври ще може да официализира защитата на титлата си, в която едва ли някой се съмнява.

Той има 335 точки, а зад него са Шарл Леклер с 219, Серхио Перес с 210 и Джордж Ръсел с 203.