Люис Хамилтън ще стартира от първа позиция в днешното състезание във "Формула 1" за Гран при на Франция.

Британецът спечели своя 75-и пол позишън в квалификацията в събота, след като изпревари съотборника си в "Мерцедес" Валтери Ботас.

Трети на стартовата решетка ще застане лидерът в генералното класиране на световния шампионат Себастиан Фетел с "Ферари", следван от двамата пилоти на "Ред Бул" Макс Верстапен (4) и Даниел Рикардо (5).

Шестата позиция е за Кими Райконен с "Ферари".

Състезанието на пистата "Пол Рикар" е първо след 28 години на това място, историческо и пропито с традициите не само на "Формула 1". Трасето е част от първия сезон в надпреварата през далечната 1950 г. (седем писти са съставяли състезателния календар тогава).

Последният победител във "Формула 1" на пистата в Южна Франция бе местният любимец Ален Прост.

Прогнозите на синоптиците за старта днес следобед са притеснителни. Буря с гръмотевици и дъжде ще има поне в една част от времето, в което болидите ще се борят за първите места на трасето.