Люис Хамилтън (Мерцедес) настъпи газта и спечели 80-ата си първа позиция във Формула 1, преди утрешния старт за Гран при на Япония.

Братинецът е много близо до петата си Световна титла, след като състезанието може да трасира пътя му към внушителна преднина на върха на генералното класиране.

Хамилтън спечели квалификацията, а втори остана съотборникът му в Мерцедес Валтери Ботас. "Отборна стратегия и работа на целия тим - отличен", оцени в радиото веднага след края на днешните обиколки вторият пилот на отбора.

Трети е Макс Верстапен с Ред Бул, четвърти остана Кими Райконен с Ферари.

Нататък следват Ромейн Гросжан с Хаас, Брендън Хартли и Пиер Гасли с Торо Росо, Естебан Окон с Форс Индия и, едва тогава, на девета позиция, ще стартира Себастиан Фетел (Ферари). Той е единственият конкурент на Хамилтън за титлата, но изоставането му е 50 точки и може да се увеличи още след състезанието в неделя.

Ферари сбърка стратегията, прати пилотите си на пистата с грешните гуми в решаваща  част от квалификацията, в която Фетел се наложи да върти празна обиколка и дори не успя да запише време. След това заваля силно и никой не подобри драстично времето си, с което германецът бе обречен на лошо класиране за старта утре.

Победа на Хамилтън ще му даде 25 точки и в ръцете на Фетел е да направи изоставането си възможно най-прилично. След Япония има още четири старта, но пасивът изглежда твърде сериозен.

Стартът за Гран при на Япония е утре от 8,10 ч българско време и ще се предава по Диема спорт 2.