Същинска луда надпревара.

Това бе днешното състезание за "Гран при на Италия" на "Монца", което завърши с дебютна победа за Пиер Гасли от "Алфа Таури". Карлос Сайнц-младши от "Макларън" завърши втори, а Ланс Строл от "Рейсинг пойнт" финишира трети за първия подиум в кариерата си във Формула 1. За последно французин се бе качвал най-високо на почетната стълбичка през 1996 година - рождената такава на днешния победител Гасли. Тогава Оливие Панис печели единствената си победа.

Освен това за едва втори път през сезон 2020 пилот, който не е от "Мерцедес" успява да грабне първото място. По-рано това стори Макс Верстапен от "Ред Бул", а останалите шест триумфа бяха за Люис Хамилтън (пет) и Валтери Ботас (един).

Фаворитите от "Мерцедес" завършиха на неочаквани позиции - световният шампион Люис Хамилтън приключи седми, след като трябваше да изтърпи наказание от 10 секунди, а Валтери Ботас бе две места по-напред от него.

"Ферари" също изживя същински кошмар - Себастиан Фетел отпадна заради проблем със спирачките, а Шарл Леклер катастрофира.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Сайнц, който стартира трети, изпревари Ботас още в първата обиколка, а финландецът загуби няколко позиции и се свлече до шести, като имаше опасения за спукана гума, но те бяха опровергани от инженерите му. Себастиан Фетел приключи последното си състезание за "Ферари" на "Монца" в шестата обиколка, когато спирачките му буквално се запалиха.

В 20-ата обиколка Кевин Магнусен с "Хаас" отпадна, което доведе до излизането на кола за сигурност на пистата. Точно тук започнаха и проблемите за Хамилтън, който бе разследван заедно с Антонио Джовинаци от "Алфа Ромео" за влизане в бокса, когато бе забранено, като това доведе до 10-секундни наказания и за двамата на малко по-къесн етап.

Малко след появата на "safety car" на трасето пилотите масово влязоха в питлейна за боксове, а облаците сякаш се разсеяха за "Ферари", след като Шарл Леклер изскочи на четвърто място. В 25-ата обиколка обаче младата надежда изгуби контрол над болида си на завой "Параболика" и се разби в предпазната стена.

Този инцидент бе последван от червени флагове и спиране на състезанието след 27 обиколки за почти половин час, като всички се прибраха в боксовете си докато отломките от колата на Леклер бъдат изчистени.

Хамилтън изтърпя наказанието си след подновяването на състезанието и влезе в бокса за 10 секунди в 29-ата обиколка, след което излезе на последното седемнадесето място и успя да стигне до зоната на точките.

В 31-ата обиколка участието си на "Монца" приключи и Макс Верстапен, който се оттегли в бокса заради технически проблем.

Гасли поведе колоната, следван от Кими Райконен, който обаче бързо започна да губи позиции заради износване на гумите. Сайнц го изпревари в 34-ата обиколка, като предстоеше жестоко преследване с лидера от "Алфа Таури".

Испанецът се бори достойно и в последните обиколки стопи изоставането си спрямо Пиер, но нямаше време за повече и се задоволи с втората позиция.

Днешното състезание бе последно за фамилията Уилямс като ръководители във Формула 1, след като британците се оттеглят от спорта.