"Ферари" продължава със страхотното темпо от началото на сезона във Формула 1, а Шарл Леклер даде поредна заявка, че ще донесе първа титла на Скудерията от 15 години насам.

Леклер спечели Гран При на Австралия, като го направи по изключително убедителен начин, без да остави какъвто и да е шанс на преследвачите.

Пилотът от Монако стартира от първата позиция и не я пусна до самия край, печелейки надпреварата с 20 секунди преднина. В нито един момент не изглеждаше, че някой изобщо ще може да го доближи.

Вторият триумф в три състезания даде много сериозен аванс на Леклер в класирането за шампионската титла още на много ранен етап. Той има 71 точки, с 34 повече от Джордж Ръсел от "Мерцедес", който на този етап изненадващо се намира на второто място в генералното класиране.

Ръсел днес завърши трети, но постигна много голяма лична победа, защото се пребори за мястото на подиума със своя съотборник Люис Хамилтън. Очевидно в "Мерцедес" вече няма толериране на само един пилот, видяхме битка между двамата, която в крайна сметка младокът напълно заслужено спечели срещу седемкратния шампион.

Втората позиция бе за Серхио Перес от "Ред Бул", а голямата новина днес бе новият провал за действащия шампион Макс Верстапен.

18 обиколки преди края нов проблем в колата му го извади от надпреварата, като след спирането дори от болида му се появиха пламъци.

Дори и да бе останал на пистата Макс нямаше да има шанс да догони Леклер, но поне безпроблемно щеше да заеме второто място, което носи ценни 18 точки в генералното класиране.

Но Макс не успя да ги спечели. Подобно на Бахрейн нов проблем в колата го извади от състезанието, а с две отпадания в три състезания, битката за титлата изглежда се изплъзва от шампиона.

Там фаворитът е ясно изразен, като причината не е само оформящата се разлика в точките, а и убийственото темпо, което "Ферари" демонстрира от началото на сезона.

Ето и как изглеждаше топ 10 в Австралия: 1. Шарл Леклер (Ферари), 2. Серхио Перес (Ред Бул), 3. Джордж Ръсел (Мерцедес), 4. Люис Хамилтън (Мерцедес), 5. Ландо Норис (Макларън), 6. Даниел Рикиардо (Макларън), 7. Естебан Окон (Алпин Рено), 8. Валтери Ботас (Алфа Ромео), 9. Пиер Гасли (Алфа Таури), Алекс Албон (Уилямс).

Снимка: Getty images