Ландо Норис с "Макларън" спечели правото да стартира първи в Гран при на САЩ в неделната вечер (22:00 часа по Диема спорт 3), изпреварвайки конкурента си от "Ред Бул" Макс Верстапен в квалификацията.

Трикратният шампион и лидер в класирането през сезона във Формула 1 спечели пък спринта в събота, с което увеличи аванса си на 54 точки пред британеца.

Норис спечели квалификацията с време 1:32.330 минути, а Верстапен остана с 0.031 секунди по-бавен.

Инцидент с катастрофа на Джордж Ръсел ("Мерцедес") във финалния сектор предизвика предупредителни знамена и забави Макс, който изглеждаше сякаш ще подобри времето на Норис.

Карлос Сайнс от "Ферари", който завърши втори в спринта ще стартира трети. Четвърти е съотборникът му Шарл Льоклер. Следват Оскар Пиастри от "Макларън" и Джорд Ръсел, а Пиер Гасли от "Алпин" и Фернандо Алонсо от "Астън Мартин" се класираха съответно седми и осми.

Седемкратният световен шампион от "Мерцедес" Люис Хамилтън се нареди едва 19-и.