Шампионът Макс Верстапен спечели вълнуващата битка, която беляза заключителните обиколки на втория старт за сезона от Формула 1, този в Саудитска Арабия.

Нидерландксият пилот на "Ред Бул" завърши само на няколко метра пред Шарл Леклер от "Ферари", с когото водеше епична борба в последните десет обиколки на състезанието.

В тях Верстапен и Леклер на няколко пъти размениха позцииите си, непрестанно се движеха с разлика по-малко от секунда помежду си и подариха истинско зрелище на феновете.

Те направиха същото нещо в бахрейн миналата седмица преди болидът да предаде Верстапен, направиха го и тази вечер в Саудитска Арабия, а всичко това обещава, че сезон 2022 ще е белязан от биткат между тези двама пилоти.

Показателно за страхотното шоу, което сътвориха бе изказването на самия Леклер в секундите след края. Макар доста разочарован от драматичната загуба, той просто каза: "Поздравления на Макс, това бе страхотна битка".

Така след отпадането преди седмица, Верстапен завърши на първото място. Леклер е втори, а за второ поредно състезание "Ферари" качи двама пилоти на подиума, защото на третото място завърши Карлос Сайнц.

Снимка: АР/БТА

Стартиралият с полпозишън Серхио Перес от "Ред Бул" остана четвърти, като той изпусна водачеството още в 15-ата обиколка с първото си влизане в бокса.

Тогава от "Ферари" блъфираха "Ред Бул" с евентуалното вкарване на Леклер в бокса, което обаче не се случи и ощетен от се оказа Перес. Той влезе в бокса, а конкурентите му останаха на пистата. Секунди по-късно се намеси и кола за сигурност заради инцидент на Латифи, който обрече каузата на Перес на провал.

Само една точка днес взе Люис Хамилтън, който стартира от 15-а позиция, но с гумите "хард" той се надяваше само с едно спиране в бокса да успее да постигне много добър резултат.

И по всичко личеше, че това е възможно, когато 15 обиколки преди края британецът се движеше шести, а в рамките на една обиколка трима пилоти приключиха състезазнието заради повреди в своите болиди.

Това отваряше перфектната възможност за Хамилтън да влезе в бокса, но за негов лош късмет Даниел Рикиардо и Фернандов Алонсо спряха повредените си болиди точно на входа на бокса и Люис нямаше как да влезе.

Лош късмет, който в крайна смет го остави на десето място в крайното класиране.

В генералното класиране Шарл Леклер продължава да е първи с 45 точки, Карлос Сайнц е втори с 33, а Макс Верстапен има 25.

Хубавата новина е, че новата ера във Формула 1 е обещаваща, а разликите между отделните болиди наистина са минимални.