Нова страхотна драма за първото място беляза и четвъртия старт от сезона във Формула 1 - този на пистата в Каталуния.

Победител в него стана Люис Хамилтън, който от първата до последната обиколка водеше жестока битка с основния си конкурент през сезона - Макс Верстапен. А тази битка по всичко личи ще продължи да ни радва във всяко състезание.

Днес нидерландецът Верстапен успя да открадне лидерската позиция още в първия завой, като го държеше до 6 обиколки преди края, но рискованата и в същото време гениална стратегия на "Мерцедес" се оказа решаваща.

Пистата в Каталуния е известна с минималния си брой изпреварвания, като след силния старт очакванията бяха, че Верстапен ще задържи първото място до самия край. Пилотът на "Ред Бул" влезе в бокса в 25-ата обиколка, а Хамилтън и екипът му решиха да останат доста по-дълго на пистата, което беше грешка, поне в първия момент.

При изминати около 40 обиколки Верстапен продължаваше уверено да държи първото място и не се виждаше как това ще се промени, докато не дойде "шампионският" ход в тима на "Мерцедес".

Тото Волф и компания вкараха Хамилтън за втори път в бокса, като го върнаха на пистата с меки гуми за последните 23 обиколки.

А в тях седемкратният шампион бе безупречен и отвя конкуренцията. С всяка обиколка той стопяваше от аванса на Верстапен, движещ се с далеч по-износените гуми от тип "медиум".

Снимка: Getty images

И така логичното се случи в 60-ата обиколка, когато Хамилтън изпревари Верстапен и си осигури победата.

За нидерландецът остана утехата, че поне успя да влезе отново в бокса, сложи гуми "софт" и направи най-бърза обиколка, която дава допълнителна точка за генералното класиране.

Трети в днешното състезание завърши Валтери Ботас, който в самото начало изгуби тази позиция за сметка на Шарл Леклер, но отново с по-добра стратегия от пилота на "Ферари" успя да се пребори за мястото си на подиума.

Така след четири вълнуващи състезания, първи в генералното класиране е седемкратният шампион Люис Хамилтън с 94 точки.

На 14 точки зад него, с 80 пункта е Макс Верстапен, а на фона на досегашните състезания, битка за титлата по всяка вероятност ще има до късен етап на този сезон. Защо не и до самия край.

Далеч назад вече са останалите пилоти, като най-добър сред тях е Валтери Ботас със своите 47 спечелени точки.