Шампионът във Формула 1 за 2021 година Макс Верстапен увеличи преднината си на върха в генералното класиране през настоящия сезон.

Пилотът на "Ред Бул" за първи път спечели Гран при на Франция на пистата "Пол Рикар" след пореден кошмарен ден за основния му конкурент Шарл Леклер. Състезателят на "Ферари" отпадна от надпреварата още в първата й половина, когато катастрофира в предпазните огради.

За пети път през сезона Леклер не успява да спечели състезание, след като преди това е триумфирал в квалификацията, а освен това за трети път не записва точки. Верстапен завърши комфортно първи с голяма преднина пред двукратния победител във Франция Люис Хамилтън от "Мерцедес", който е втори и в четвърто поредно състезание е на подиума. В почти цялата надпревара бе самотен на второто място.

На стълбичката като трети застана съотборникът му Джордж Ръсел след страхотна атака в края срещу другия пилот на "Ред Бул" Серхио Перес. Мексиканецът е четвърти, а Карлос Сайнц от "Ферари" пети. Десетката допълниха Фернандо Алонсо ("Алпин"), Ландо Норис ("Макларън"), Естебан Окон ("Алпин"), Даниел Рикардо ("Макларън") и Ланс Строл ("Астън Мартин").

Победата е 27-а за Верстапен във Формула 1, с което той изравнява британската легенда Сър Джеки Стюарт. Верстапен вече има 233 точки и води с 63 на Леклер и 70 на съотборника си Перес.

Надпреварата започна много добре за Люис Хамилтън, който в първия завой успя да изпревари Чеко Перес и да вземе третата позиция. Юки Цунода участва в инцидент с Естебан Окон, който го прати в дъното на колоната. Леклер задържа първата си позиция, но в последвалите обиколки Верстапен го натисна сериозно с наглед по-добрите гуми. Пилотът на "Ферари" се справи и продължи да води колоната, като направи 2 секунди разлика преди влизането на Макс в бокса в 17-ата обиколка.

В следващата се случи ключовият момент в състезанието. Шарл Леклер излезе от пистата и се заби в предпазните ограждения, като така и не стана ясно дали става дума за пилотска грешка или блокиране на педала на газта.

Това донесе безплатен стоп на преследвачите. Верстапен излезе първи, а Хамилтън на половин секунда зад него. Трети беше Перес, а четвърти Ръсел. Междувременно Карлос Сайнц, който започна състезанието от дъното на колоната, си проправи път към предните позиции. В 31-ата обиколка той направи впечатляващо изпреварване срещу Джордж Ръсел за четвъртото място.

Голямата преднина на Верстапен пред Хамилтън обезсмисли битката на върха, но беше интересна тази за третото място между Перес и Сайнц. Двамата караха гума до гума в 42-ата обиколка и страхотният дуел завърши с успех за испанеца. След това "Ферари" учудващо реши да го извика в бокса и всички усилия бяха напразни, още повече, че трябваше да изтърпи наказание.

Следващата интересна битка беше между Перес и Джордж Ръсел, като дори се стигна до контакт и оплаквания от британеца. Три обиколки преди края се наложи да бъде въведена виртуална кола за сигурност, а след нея Ръсел се възползва и изненада своя съперник. След това трудно, но успешно задържа мястото на подиума.

Снимка: Официален сайт