Манчестър Сити спря серията си от три поражения и поредицата на Тотнъм от седем шампионатни победи след успех с 3:1 над „шпорите” в мач от XXXIV кръг на Висшата лига. Благодарение на победата си, постигната пред 80 811 зрители на „Уембли”, възпитаниците на Хосеп Гуардиола се нуждаят само от загуба на Манчестър Юнайтед в неделя, за да станат шампиони. „Гражданите” започнаха вихрено голямото дерби на кръга и още в четвъртата минута осъществиха чудесна комбинация, след която Лерой Сане бе на косъм от гола, но топката срещна страничната греда. Гостите обаче продължиха да настояват и успяха да открият резултата в 22-ата минута, когато капитанът им Венсан Компани изведе със страхотен дълъг пас Габриел Жезус зад гърба на защитата. Бразилецът укроти майсторски топката и после със силен удар отблизо не даде шанс на Юго Лорис да се намеси – 1:0. В 24-ата минута пък вратарят на Тотнъм излезе необмислено при една контраатака на Манчестър Сити и фаулира Рахим Стърлинг в ъгъла на наказателното поле, за което гостите получиха дузпа, а капитанът на „шпорите” – жълт картон. Илкай Гюндоган застана зад топката и хладнокръвно я прати в десния ъгъл, за да удвои аванса на своите. Малко след това Бен Дейвис влезе брутално в краката на Венсан Компани, но се размина с червения картон. Три минути преди паузата пък Кристиан Ериксен намали резултата след пас на Хари Кейн, макар и след рикошет, за да се оттегли Тотнъм на почивка само с гол пасив – 1:2. Така датският национал се разписа в четвърти пореден двубой, а малко след паузата домакините имаха претенции за дузпа, които не бяха уважени от арбитъра. В 64-ата минута пък Гюндоган изведе чудесно Габриел Жезус сам срещу вратаря, но нападателят на „гражданите” не можа да нанесе добър удар и прати топката в аут.