Реал (Мадрид) спечели 11-ата си Суперкупа на Испания след 0:0 и 4:1 при дузпите срещу градския съперник Атлетико в Саудитска Арабия.

Финалната среща на "Кинг Абдула Спортс Сити" не даде очакваното зрелище, тъй като голове не паднаха, като най-интересните моменти дойдоха в двете продължения по 15 минути. Все пак рулетката на дузпите короняса "кралете", които взеха Суперкупата две години след последния си такъв трофей.

Тази купа обаче е по-различна, тъй като се реши в експериментален турнир с четири отбора в екзотична дестинация и в който Реал отстрани Валенсия на полуфиналите. В решителния мач за титлата играха два отбора, които не спечелиха нищо през миналия сезон.

Все пак триумфът на Зинедин Зидан и компания е по-скоро заслужен, тъй като те бяха по-активният отбор в редовните 90 минути. Атлетико се вдигна в продълженията и принуди Тибо Куртоа да прави важни спасявания, а Федерико Валверде от "белия балет" получи директен червен картон в 115-ата минута, за да предотврати сигурен гол на Алваро Мората.

Това беше пети загубен финал за Атлетико в Суперкупата от общо седем, а дузпите напомниха за финала в Шампионска лига от 2016-а, когато отново Реал вдигна трофея. Този път от бялата точка за "дюшекчиите" пропуснаха халфовете Саул Нигес и Томас Партей.

Първото полувреме определено беше голямо разочарование и не оправда големите суми, които арабите са платили за билети. Голови положения почти нямаше, а тимовете играха много предпазливо. В началото далечни удари на Каземиро и Модрич бяха спасени с лекота, а на другата врата Жоао Феликс и Алваро Мората по веднъж стреляха неточно. До края Иско и Каземиро имаха по един шанс, но също не намериха целта.

В началото на втората част опасен удар на Лука Йович по земя мина на сантиметри от дясната греда на Ян Облак. Реал определено имаше надмощие след началото на втората част, а удар на Модрич също не намери целта.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В 67-ата минута дойде най-големият пропуск в мача. Центриране на Лука Йович дойде перфектно за Федерико Валверде, който стреля с глава, но нацели собствените си колена и топката излезе в аут. Халфът бе непокрит в наказателното поле. В ответната атака Ренан Лоди отправи удар в аут в ситуация, в която бе в засада.

В 80-ата минута Тибо Куртоа спаси "белия балет". Стражът хвана много опасен удар на Алваро Мората от непосредствена близост. Това стана факт след страхотен извеждащ пас на Киърън Трипиър.

В 15-минутните продължения определено двата отбора потърсиха да решат нещата в своя полза преди дузпите. Удари на Витоло и Мората бяха спасени от Тибо Куртоа през първото, а Облак също трябваше да прави важна намеса след удар на Каземиро в неговия обсег.

Най-интересният момент дойде в 115-ата минута, когато Алваро Мората се откъсна сам срещу вратаря и Валверде нямаше друг избор освен да го фаулира грубо в гръб като последен. Играчът на Реал (Мадрид) заслужено получи директен червен картон, а играчите на Атлетико се втурнаха да търсят саморазправа с него. В мелето Стефан Савич и Дани Карвахал получиха жълти картони, а испанецът неволно стъпи на главата на легналия Мората.

До края Атлетико определено беше по-добрият отбор с човек повече, а Куртоа направи много класно спасяване след удар на Корея в 119-ата минута.

Дузпите за Реал: Карвахал вкара, Родриго вкара, Модрич вкара, Рамос вкара

Дузпите за Атлетико: Саул пропусна, Партей пропусна, Трипиър вкара