Левски се вдигна с победа след 45 дни - 2:0 като гост на Царско село. 17-годишният Марин Петров и завърналият се след тежка контузия Борислав Цонев донесоха успеха. Тийнейджърът откри още в деветата минута с шут по диагонала, а халфът вкара три минути преди последния сигнал второто попадение.

Голът на Петков бе за "сините" след 374 шампионатни минути футбол, в който те не бяха се разписвали. За последен път Левски вкара и победи на 21 март като домакин срещу Славия (1:0), като тогава се разписа Найджъл Роберта, който вече не е част от отбора и бе продаден в американската Мейджър лига.

Победата идва най-вече за самочувствие, тъй като Левски е девети с 31 точки, и е твърде далеч от седмото място, което дава право на бараж за Европа. В оставащите пет мача тимът трябва да е безпогрешен и да чака поне две поражения на Черно море, за да се надява да измести варненци от тази позиция.

Домакините от Царско село бяха учудващо апатични в мача, въпреки че те са далеч по-близо до 7-ото място. Успех днес ги поставяше в позиция само на три точки от Черно море при пряк сблъсък с този отбор след 4 дни във Варна.

Снимка: Bulphoto

Въпреки очевидния стимул от това, Царско село така и "не влезе" в срещата с Левски. Изненадващо, след като отборът на Антони Здравков натрупа три поредни победи преди този двубой, а в последния месец спря Лудогорец с 1:1, победи ЦСКА и Арда...

Но Левски си заслужи победата. Тийнейджърът Петков вкара рано-рано, после поне три пъти "сини" контраатаки можеше и трябваше да бъдат завършени по-добре, с което гостите да решат мача. Андриан Краев и Мартин Петков изпуснаха чисти ситуации за 0:2, останали очи в очи с вратаря Джони Пласид.

Най-после резервата Цонев вкара гола на успокоението в края.

Домакините имаха 2-3 ситуации след центрирания, като Лъчезар Балтанов веднъж не уцели вратата от удобна ситуация, а Димитър Костадинов изпусна отличен шанс с глава. Чак в 86-ата минута Карим Роси получи чиста, и то златна възможност да изравни, но стреля далеч, далеч от вратата.

Секунди по-късно дойде голът на Цонев. Любимецът на "сините" фенове влезе като резерва в последните 10 минути и се завърна на терена след над 200 дни извън игра заради тежка травма в коляното.

В неделя са мачовете от тази четворка Черно море - Царско село и Ботев (Пд) - Левски.