В сряда вечер феновете на футбола бяха вперили поглед в сблъсъци от Шампионската лига като ПСЖ - Ливърпул, Тотнъм - Интер и ПСВ - Барселона, но големият мач на вечерта се игра другаде. Извън турнира, който гордо носи шампионско име. А всъщност трудно бе там в сряда да намериш по-шампионски мач от това изумително 5:5, което направиха Астън Вила и Нотингам Форест.

Сблъсъкът бе от второто ниво на английския футбол - Чемпиъншип. Но съперниците бяха от сой.

Вила е шампион на Европа за 1982 г., а Форест има две корони на континента (1979 и 1980 г.). За сравнение, само един от всички 8 двубоя в Шампионската лига в сряда, противопостави два тима, печелили трофея (ПСВ - Барса).

Та, докато Неймар се въргаляше по терена в агония след поредното докосване от играч (понякога и без) на съперника, а Барса с отегчение отхвърляше задължението да изиграе двубоя си в Холандия, едни 32 368 щастливи зрители изгледаха мач за историята в Бирмингам.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Гостите от Нотингам поведоха с 2:0 до 6-ата минута с голове на Люис Грабън и Жоао Карвальо. Два гола на Тами Абрахам, младежки национал на Англия, доведоха резултата до 2:2 в 14-ата минута. В 22-рата Матю Каш направи 2:3, но полувремето завърши наравно след попадение на Абрахам за 3:3 от дузпа (33-а минута, оформи хеттрик).

През второто полувреме някогашните крале на Европа си размениха "само" по 2 попадения, като отново Форест поведе - 3:4 с гол на Джо Лоли (51-ва минута). Двадесет минути по-късно Абрахам вкара за четвърти път, а Вила остана и с човек повече след директен червен картон на Фигередо.

Домакините се възползваха - 5:4 с първия гол не на централния си нападател за вечерта (Ел Гази с фалцов удар). За да дойде разочарование за тях, но и футболна справедливост донякъде в това Грабън, който започна цялата лудост в третата минута, да я завърши в 82-рата с точен удар за 5:5. Изискано шоу в шампионски стил, макар и не от Шампионската лига...