"Левски" взе глътка въздух и спечели за първи път от три мача насам, за да продължи напред към осминафиналите в Купата на България. Столичани победиха с 4:1 при гостуването си на Партизан (Червен бряг), макaр за няколко кратки минути да бяха изоставащи в резултата срещу домакините, които играят в Северозападната Трета лига.

Девет промени спрямо загубата от "Славия" белязаха състава на треньора Георги Тодоров, като те включваха абсолютните дебютанти Георги Александров и Патрик-Габриел Галчев, както и нападателно дуо в лицето на Стивън Петков и Валери Божинов, който днес бе с капитанската лента срещу тим с познато име. Божинов прекара няколко сезона в сръбския гранд Партизан.

След срещата капитанът обяви, че на почивката Наско Сираков е влязъл в съблекалнята и е поставил за цел победа с три гола разлика. Нещо, което в крайна сметка футболистите изпълниха.

Пред пълните трибуни на стадиона в Червен бряг домакините показаха, че не се плашат от именития съперник, а и нямат какво да губят, поради което не се затвориха в глуха защита. Очаквано първите шансове бяха на сметката на "Левски", но след около 20 изиграни минути футболистите на Партизан вдигнаха глава и погледнаха към противниковата врата.

Десет минути преди почивката те шокираха столичния тим, при това след перфектно разиграна атака. Играещият треньор на домакините Любомир Иванов отне топката в средата на терена, разигра двойно подаване с Петьо Петков на фланга и от десетина метра вкара за 1:0, за да заслужи овациите на целия стадион.

Снимка: Bulphoto

И може би да запали поне за малко мечтите на аматьорския тим, в който характеризираха днешната среща като "Мачът на века" за местния футбол. На моменти всъщност "червените" впечатлиха с изключително грамотни комбинации, които не са на ниво "трета дивизия".

Радостта на Партизан бе кратка, защото още в ответната атака "Левски" изравни - Здравко Димитров пусна пас по земя от левия фланг към Божинов, а той от метър безпроблемно прати топката в мрежата, за да изравни - 1:1. Младежкият национал Димитров собственоръчно осъществи пълния обрат в 42-ата минута, когато нахлу навътре в наказателното поле и шутира точно под гредата за 2:1.

В 63-ата минута "сините" увеличиха преднината си, макар и чрез автогол на противников футболист, след като Петьо Петков се хвърли на шпагат и прати топката в собствената си врата - 3:1. Минута след това вратарят на домакините бе сменен, а в 72-ата минута Георги Александров уцели гредата.

Мартин Петков добави още един гол за гостите, отбелязвайки с глава в 84-ата минута за финалния резултат от 4:1 в полза на 25-кратните носители на Купата.

Партизан - "Левски" 1:4

1:0 Иванов (34')

1:1 Божинов (36')

1:2 Димитров (42')

1:3 Петков (63', автогол)

1:4 Мартин Петков (84')

Партизан: Станислав Антонов, Слави Паскалев, М. Иванов, Петьо Петков, Стефан Стефанов, Галин Великов (кaпитан), Ангел Русев, Митко Милчев, Димитър Димитров, Калоян Тодоров, Любомир Иванов

"Левски": Николай Кръстев, Костадин Илиев, Деян Иванов, Георги Александров, Патрик-Габриел Галчев, Орлин Старокин, Марин Петков, Мартин Петков, Здравко Димитров, Стивън Петков, Валери Божинов (капитан)