Англия размаза Норвегия с 8:0 на Евро 2022 за жени, като счупи рекорди и отправи предупреждение към останалите фаворити за титлата.

Всъщност, не бе победен някой слаб отбор, а един от претендентите за поне място сред най-добрите осем - норвежките, водени от легендарната Ада Хегерберг.

Англичанките вилняха в лудо първо полувреме в Брайтън, като поведоха с 6:0 до почивката. Джорджа Стенуей откри от дузпа, а Лорън Хемп, Елън Уейт (2), Бет Мийд (2) пратиха в тотален нокаут съперника до 41-вата минута. Резултатът бе толкова неочакван, че момичетата от Норвегия не искаха да напуснат терена след първото полувреме, гледащи невярващи около себе си.

Пак Мийд оформи хеттрик, а Алесия Русо добави осмо попадение след почивката, за да направи резултата рекорден. Никога не е виждана разлика от 6 гола за едно полувреме на финали на женски европейско първенство. И за краен резултат, разбира се.

Норвегия е №11 в световната ранглиста, една от малкото нации, печелила европейска, световна и олимпийска титли в женския футбол, четвъртфиналист от последния Мондиал 2019. Но сривът в Брайтън е нечуван и напълно неочакван за този отбор.

Англия се класира за четвъртфинал с втората си победа в турнира, а Норвегия ще спори за второто място с Австрия, победила с 2:0 Северна Ирландия по-рано в понеделник.

На Хегерберг и компания трябва само победа, защото двата тима са с по 3 точки, а головата разлика е чувствително в полза на австрийките (+1 срещу -5). Така реми праща напред Австрия. Двубоят е на 15 юли.

Северна Ирландия отпадна от групата с 0 точки от първите два мача.