Арсенал постигна най-значимата си победа откакто е под ръководството на Микел Артета и тя дойде срещу специален съперник на полуфиналите на Купата на ФА.

"Артилеристите" спечелиха с 2:0 срещу бившия отбор на испанския наставник - Манчестър Сити, и така Артета се наложи над доскорошния си учител в професията Пеп Гуардиола.

На "Уембли" лондончани излязоха като абсолютен аутсайдер на букмейкъри и специалисти, но изигра много силно първо полувреме, в което откри резултата с гол на Обамеянг. През втората част Сити доминираше, но на контраака Обамеянг вкара втория си гол 20 минути преди края и реши всичко в сблъсъка.

Така рекордьорът по титли в турнира Арсенал ще играе за 14-ия си трофей, като на финала ще се изправи срещу Челси или Манчестър Юнайтед, които излизат един срещу друг в неделя вечерта.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В този мач Арсенал опредено надскочи себе си, защото индикациите преди двубоя бяха съвсем други. Само преди месец "гражданите" отнесоха този съперник с 3:0 при подновяването на английския шампионат. Отборът на Артета обаче се стабилизира и постигна шест победи в последните осем мача от всички турнири. Така актуалният шампион Сити отпада от надпреварата и се концентрира изцяло върху Шампионска лига, където има предстоящ реванш с Реал (Мадрид) на 7 август.

В първите минути се осети някакво напрежение в отбраната на Арснал, която допусна сериозни грешки. Това доведе до напрежение пред Емилиано Мартинес, но Сити не се възползва.

Първият сериозен шанс обаче бе именно пред "артилеристите" в 16-ата минута.. Давид Луиз отправи страхотен пас към Пиер-Емерик Обамеянг, който заложи на силата сам срещу вратаря и прати топката в тялото на Едерсон. Голям пропуск.

Само две минути по-късно габонецът се поправи, след като се възползва от още по-впечатляваща асистенция на Николас Пепе, който центрира с левия фланг. На далечната греда Обамеянг засече от трудна позиция и хвана неподготвен Едерсон.

Сити продължи да играе твърде неубедително за своите стандарти, като това се запази през цялото първо полувреме. В 41-ата минута Шкодран Мустафи бе близо до това да направи резултата 2:0, но ударът му с глава след корнер бе спасен от Едерсон, който до момента се представяше почти перфектно.

"Гражданите" започнаха устремно втората част с бързи атаки.В 49-ата минута се откри прекрасен шанс за Рахийм Стърлинг, който получи от Де Бройне на дузпата, но ударът му бе неточен. Това бе седми пореден удар на "небесносините", който не намира рамките на вратата.

В 54-ата минута Рияд Марез тества рефлекса на Емилиано Мартинес, който се разпъна максимално, за да направи впечатляващо спасяване.

След час игра и Кевин Де Бройне бе близо до попадение. Той изпълни пряк свободен удар и топката мина съвсем близо до страничната греда. Малко след това ВАР разгледа ситуация за дузпа срещу Рахийм Стърлинг, но такава не бе отсъдена.

Така се стигна до 71-ата минута, когато лондончани наказаха съперника на контраатака. Киърън Тиърни пусна фантастичен далечен пас към Обамеянг, който очи в очи с вратаря прати топката между краката му за 2:0.

В последните 20 минути Сити обгради наказателното поле на съперника, но сгъстените линии на отбраната на Арсенал свършиха работа. Страховит шут на Лапорт мина през защитата, но и съвсем близо до гредата.

В 7-минутното продължение хората на Артета оцеляха и се поздравиха със значима победа, която ги доближава само на един успех от Купата, която за последно спечелиха през 2017-а. Победа на финала ще им донесе и участие в Лига Европа.