Арсенал се класира за четвъртфиналите за Купата на Футболната асоциация, преследвайки последния си шанс за трофей през този сезон.

"Артилеристите" надвиха с 2:0 като гост отбора на Портсмут, който се състезава в третото ниво на английския футбол.

Успехът бе напълно очакван, а Микел Артета успя да го постигне, давайки шанс на голяма част от резервните си играчи. Разликата от две дивизии във футболната пирамида оказа своята роля и въпреки агресията и желанието, с която домакините влязоха в мача, те трудно можеха да се надяват на нещо в мача.

Първата част обаче отиваше към нулево равенство, когато в четвъртата минута на даденото от съдията продължение Сократис успя да прати във вратата прострелното центриране на Рийс Нелсън.

Даденото от съдията продължение бе дълго заради тежката травма, която Лукас Торейра получи след влизане на играч на Портсмут срещу него. Неприятно впечатление направиха феновете на тима от южното крайбрежие, които запяха "Ще се прибереш у дома с линейка", докато уругваецът бе извеждан с носилка от терена.

В началото на второто полувреме младият Едуард Нкетия реши всичко с втори гол в полза на Арсенал.

"Артилеристите" са най-усшеният тим в турнира със своите 13 трофеия, три от които бяха спечелени в последните 6 издания.