Аржентина беснее след доста скандален мач у дома с Парагвай в световните квалификации, завършил 1:1 рано тази сутрин българско време. Срещата на стадиона на Бока Хуниорс в Буенос Айрес за щастие бе без публика, иначе имаше опасност при страстите на този континент около футбола, да се стигне до тежко напрежение от трибуните.

Гостите поведоха с гол на Анхел Ромеро от дузпа, дошла след доста спорно нарушение на Николас Отаменди в 21-вата минута. Изглеждаше, че по-скоро Мигел Алмирон се блъска в защитника на домакините, но бразилският съдия Рафаел Клаус не се поколеба. ВАР потвърди решението му и парагвайците излязоха напред.

В 41-вата минута Нико Гонсалес изравни с глава след центриране на Лео Меси, но в този момент вече бе дошъл и вторият много скандален момент. Ромеро влезе с коляно в гърба на Езекил Паласиос от аржентинците и го извади от игра, като се оказа, че халфът има фрактури по ребра и дори вероятно на прешлен.

Паласиос няма да играе поне 4 месеца след контузията, и то, ако е избегнал най-лошите прогнози на лекарите. Клаус все пак показа жълт картон за тежкото нарушение, а то си беше за гонене - аржентинците поне бяха убедени в това.

В 57-ата минута Меси вкара за 2:1, но минута по-късно радостта на Лео и съотборниците му бе прекратена от намесата на ВАР. Оказа се, че нарушение на Гонсалес в центъра в началото на атаката, прави гола нередовен.

Нищо, че (ако го е имало) то се е случило цели 27 секунди преди десетката да прати топката във вратата, а след него аржентинците са си подали цели 14 пъти, разгръщайки атака.

Решението бе по-скоро отново озадачаващо, защото дори да има фаул, от него до попадението мина достатъчно време, за да не бъдат разглеждани като част от една игрова ситуация.

"Бразилски съдия и ВАР... Каква комбинация, а?", възкликва онлайн изданието на в. "Оле". Не е изненада, че аржентинците са бесни.

Голмайсторът на Интер Лаутаро Мартинес изпусна най-добрите положения за тях след почивката, а в края пряк свободен удар на Меси бе спасен виртуозно от вратаря на гостите Антони Силва.

В последните минути Лео се приближи към рефера и му каза нещо, като камерите уловиха как аржентинският капитан повтаря едно и също изречение, добавяйки и жест с два вдигнати пръста в лицето на арбитъра: "Два пъти ни прецака. Два пъти го направи, прецака ни!", се чете по устните на десетката.

Аржентина е на върха на квалификационната група със 7 т. след първите три мача, Бразилия има 6 т., но от два двубоя. Парагвай е с пет пункта от първите си три срещи.

Снимка: AP/БТА