Отборът на Аталанта продължава невероятния си възход, като се класира за втория си финал за Купата на Италия в последните три сезона и общо пети в историята на клуба.

Това се случи след победа с 3:1 над досегашния носител на трофея Наполи в полуфиналната среща реванш, а нулевото равенство в първия мач означаваше, че Аталанта е финалист.

Така на 19 май клубът от Бергамо ще се изправи срещу шампиона Ювентус в битката за трофея.

Именно триумфът в този турнир през 1963-а е единственият значим трофей в историята на Аталанта, а след него последваха три загубени финала, последният от тях преди два сезона срещу Лацио.

Нулевото реми в Неапол преди седмица, остави днешният реванш напълно отворен, а с неподправения си атакуващ и атрактивен стил, Аталанта успя да изкопчи заслужения успех.

И основната причина се криеше в лудите начални минути за домакините, когато те натрупаха преднина от два гола.

Още в 10-ата минута голмайсторът Дуван Сапата даде мечтаният аванс на бергамаските, разписвайки се със страхотен и много мощен удар от дистанция. Колумбиецът отпразнува радостта си с показване на мускули, а в тези минути и неговите съотборници показваха доста футболни мускули с чудесната си игра.

И само пет минути по-късно Сапата отново бе замесен в голова ситуация, но този път колумбийският нападател направи чудесна асистенция с едно докосване към Матео Песина, който останал сам на няколко метра пред вратата, нямаше как да сбърка.

Тази ранна преднина от два гола в полза на Аталанта съвсем промени мача. Вече Наполи трябваше да търси задължителни две попадения, а в действията им се забелязваше смут и неувереност. Домакините от своя страна пък заиграха спокойно и опитваха да използват всеки появил се шанс за нова атака.

И така първата част си завърши при резълтат 2:0, но началото на второто полувреме бе коренно различно.

Наполи хвърли всичко в атака, а и момчетата на Дженаро Гатузо просто нямаха друг избор.

Това се отплати, защото в 52-ата минута Бакайоко отправи удар, който след рикошет се превърна в центриране към Лосано. Макар първият удар на мексиканеца да бе спасен, той успя да направи добавка и намали резултата.

Последваха 25 минути, в които макар и неуспешно, Наполи опита всичко, за да се върне в мача.

Устремът на неаполитанците бе пречупен в 78-ата минута, когато нова комбинация между Сапата и Песина, бе превърната в гол от италианеца.

При резултат 3:1 и малко над 10 минути до края, надежди нямаше, като сякаш напълно заслужено, носителят на трофея Наполи бе детрониран.

За вече вакантният трофей ще спорят Аталанта и Ювентус.