Атлетик (Билбао) е последният полуфиналист в тазгодишното издание за Купата на Краля в Испания, което е и под №120 в историята на надпреварата. Актуалните носители на отличието нокаутираха Реал (Мадрид) в самия край на “Сан Мамес”, като си осигуриха участие сред последните четири отбора след победен гол за 1:0 в 89-ата минута на двубоя им срещу столичния тим.

Първият гол за сезона на Алекс Беренгeр се оказа с огромна стойност за “лъвовете”.

26-годишният футболист, който има едва един пълен сезон за Атлетик зад гърба си, категорично отбеляза най-ценния гол в кариерата си. Тя започна в дубъла на Осасуна, премина през два в Сегунда и един в Примера с първия тим на отбора от Навара и стигна до Билбао, където той се озова след четири години с екипа на Торино.

Лошо изчистване в предпоследната минута на редовното време направи така, че топката се озова в Беренгер на границата на наказателното поле, след което той я насочи със сила в долния ъгъл на вратата на столичани, за да донесе триумфа на своя тим. А така или иначе столичани с нищо не показаха, че заслужават да победят тази вечер, завършвайки двубоя без нито една реална опасност пред пазената от Юлен Агиресабала врата.

С днешната победа Атлетик се превърна в едва вторият тим през XXI век, който продължава напред в Ла Копа, елиминирайки както Барселона, така и Реал (Мадрид) в един сезон. Първият бе Реал (Сарагоса), който го стори на два пъти, съответно през 2003/2004 и 2005/2006.

Северняците са вторият най-успешен отбор в историята на надпреварата със своите 23 титли в общо 39 финала.

Повече трофеи има единствено Барса (31 в 42 финала), а Реал е трети с 19 титли в 39 финала.

В друг четвърфинал Реал Бетис отстрани Реал Сосиедад след убедителен успех с 4:0 като гост. Хуанми даде два гола аванс на андалусийци, реализирайки съответно в 12-ата и 57-ата минута, като между двете му попадения Аднан Янузай се разписа, но ВАР отне радостта за “синьо-белите” фенове”.

Между 83-ата и 87-ата минута Уилиан Жозе от дузпа и Айтор Руйбал довършиха окончателно баските, за да пратят гостите напред.

Жребият за полуфиналите, където са още Валенсия и Райо Валекно, ще се проведе в петък (4 февруари).