Аякс се вдигна и оцеля в адската атмосфера в Солун, за да си тръгне с 2:2 от първия мач в трета квалификация на Шампионската лига срещу ПАОК.

Холандците, полуфиналисти от изданието на турнира миналия сезон, бяха подложени на сериозно изпитание.

Такова ги чака и в реванша, ако се съди по историята.

Аякс и ПАОК се срещат за трети път в последните девет сезона по пътя към групите на Шампионската лига, като в предишните два случая крайните победи бяха за гранда от Амстердам.

Но бяха изключително мъчни - 1:1 и дума и 2:1 в Солун (2016 г.), 1:1 у дома и 3:3 в Гърция (2010 г.)...

Пред лудата публика и под адския шум на "Тумба", Аякс рано поведе - Хаким Зиех центрира и Димитрис Янулис си вкара автогол. Последва обрат още до почивката - Чуба Акпом и Лео Матос вкараха, а стадионът щеше да се срути.

Резервата Клаас Ян Хунтелаар, който е вече на 35 години, изравни в 57-ата минута с голяма доза късмет. В опит да изчисти, защитникът на домакините Фернандо Варела го уцели и топката влезе в мрежата.

Реваншът е след седмица, а победителят от тази двойка може да има за съперник български национал в плейофа на прага на груповата фаза.

Симеон Славчев бе титуляр и игра 90 минути за изненадващата победа като гост с 2:1 на азербайджанския Карабах срещу АПОЕЛ (Кипър).

Снимка: Twitter

Преди реванша фаворити са азерите със Славчев, който изглежда със стъпка по-близо до мечтата. Ако спечелят, те ще се срещнат точно с победителя от двойката ПАОК - Аякс.

Екзекуторът на Лудогорец в турнира - Ференцварош, отказа да се предаде и в Загреб. Домакините от Динамо Загреб поведоха рано с гол на Даниел Олмо, европейски шампион с младежкия национален отбор на Испания от това лято. Даниел Сигер обаче изравни - 1:1, и остави развръзката за Будапеща.

Съвсем в духа на страстите във футбола на Балканите, Цървена звезда също вкара гостите си в казана на адска атмосфера. Близо 50 000 навиячи изпълниха "Мала Маракана" за домакинството срещу Копенхаген.

И Звезда ги зарадва, като поведе с попадение на обичайния герой в турнира Милан Павков. Нападателят стреля, с рикошет топката стигна в мрежата секунди преди почивката.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Шест минути преди края обаче датският шампион изравни от дузпа, реализирана от Йонас Винд - 1:1. Копенхаген е фаворит преди реванша, въпреки че воден от вдъхновения бивш национал на Германия Марко Марин, Звезда не бива да бъде подценяван за нищо на света.

Последният мач за вечерта донесе домакинска победа. Брюж надви Динамо (Киев) и пропусна да вземе по-изразителен аванс от това 1:0, което може и да не стигне при тежкото гостуване в Киев след седмица.