Българският национален отбор по футбол завърши с победа кошмарните квалификации за Евро 2020 - успех над Чехия с 1:0 на празния стадион "Васил Левски".

Така Георги Дерменджиев постигна победа в първия си официален мач начело на селекцията, макар и той да бе без значение. Последната квалификационна среща бе прощална за капитана Ивелин Попов, който вече обяви отказването си от националния отбор. Той получи възможността да играе като нападател и показа прилично ниво.

Това бе първата ни победа срещу Чехия като самостоятелна държава след пет загуби и едно равенство през този век. Тихият триумф е някакво утешение, тъй като това ни лиши от най-лошия квалификационен цикъл в историята ни. Завършваме Група "А" на четвъртата позиция, като зад нас остава само отборът на Черна гора. А и успехът дойде срещу силен тим, който не случайно вече бе класиран.

Прекъснахме серия от 12 мача без успех, която дойде в рамките на повече от една година. За последно бяхме победили Кипър на 13 октомври 2018-а.

Единственото попадение срещу чехите реализира Васил Божиков в началото на второто полувреме след центриране на Кирил Десподов. Чехия доминираше в повечето време, но показа неумение в завършващата фаза, като виновник за това бе и вратарят ни Георги Георгиев.

Чехия имаше инициативата в първите 20 минути и създаде напрежение на няколко пъти пред Георги Георгиев, но без реален шанс за удар, който да намери целта.

Снимка: Bulphoto

От другата страна българите имаха две супер възможности на контраатаки, но Ивелин Попов и Кирил Десподов не успяха да извлекат максималното от ситуацията в моменти, в които трябваше да вземат бързо решение.

В 31-та минута Попов трябваше да опита да  прехвърли вратаря, но реши да задържа топката. След това отправи изстрел, който бе спасен с лекота. Грешно решение.

Първата реална опасност пред нашата опасност дойде в 36-та минута. Томас Сучек получи на границата на наказателното поле и стреля мощно, но в обсега на Георгиев, който спаси. От последвалия корнер Андрей Челустка можеше да засече топката непосредствено пред вратата, но не я стигна. В тези минути чехите създадоха повечко напрежение с множество центрирания.

Чехия започна силно и второто полувреме, като отправи два неточни удара - единият след статично положение.

Само че България поведе от такова в 56-та минута. Кирил Десподов центрира от пряк свободен удар и Васил Божиков избяга от чешката защита, за да засече с глава и да вкара втория си гол в тези квалификации. Минути след това и Георги Костадинов имаше шанс да реализира, но не успя да насочи добре топката.

Голът даде импулс на нашия отбор, който започна да играе много по-освободено. Само че Чехия продължи да е много опасен отбор при статичните положения. Сучек пропусна с глава при един ъглов удар в 74-та минута. В 80-та минута Георги Георгиев трябваше да прави най-впечатляващото си спасяване от началото на мача след удар от близка дистанция. Малко след това се намеси и след далечен удар на резервата Йосеф Хаусбайер.

Така България постигна хубава победа пред погледа на група деца, които бяха заели местата си в сектор "А". Предстоят битките в плейофите на Лигата на нациите през март, от които имаме шанс да получим място на Евро 2020. Жребият за тях е в петък.