Българският национален отбор по футбол допусна пета поредна загуба в официални мачове - 1:2 при домакинството си на Финландия в Лигата на нациите.

След победата на играчите на Георги Дерменджиев над Гибралтар с 3:0, сега те се върнаха в реалността срещу по-класен съперник. Така Финландия ни победи за втори път в историята си, повтаряйки триумфа си в Хелзинки преди един месец.

Нашите допуснаха пасив от 0:2 през първата част, но не успяха да възстановят равенството през втората, въпреки че получиха правото да изпълнят две дузпи. Едната беше изпусната от Галин Иванов, а другата вкарана от Димитър Илиев. Така оставаме на последното място в Група 4 на Лига "B" с едва една точка в актива си.

Съперникът ни бе по-неубедителен спрямо мача в Хелзинки и игра предимно в защита през второто полувреме, като очевидно искаше да вземе победата с по-малко усилия. Лошото е, че успя.

Снимка: БТА

На нашите им беше позволено да атакуват, но нямаха достатъчно въображение, а изпуснатата дузпа не ни помогна в преследваната цел. Въпреки резултата все още имаме шанса да запазим мястото си в тази дивизия, но за целта трябва да победим задължително Република Ирландия в следващия мач след три дни. Днес ирландците загубиха от Уелс и остават с 2 точки.

Срещата започна на много високо темпо и двата отбора определено искаха да търсят атакуващия стил без страх. Докато това беше нормално за финландците, сякаш бе изненада за представянето на нашите.

Само че ни изигра лоша шега. Oще в седмата минута звездата на гостите Тиймо Пуки наказа националите ни, след като Робурт Тейлър го изведе сам срещу вратаря - 1:0.

Снимка: БТА

Нашите отвърнаха с лек удар с глава на Янис Карабельов, който никак не затрудни вратаря.

В 27-ата минута България стигна до първия си истински добър шанс. Страхил Попов проби по десния фланг и центрира към Галин Иванов, който плонжира и прати топката с глава до гредата. Нашите категорично взеха инициативата в тези минути, а съперникът се прибра.

След половин час игра темпото спадна, тъй като Финландия успя да задържа по-дълго топката и се справяше с агресивната преса на съперника.

Снимка: БТА

В добавеното време на първата част северняците ни удариха за втори път. Робин Лод реализира с добавка, след като преди това Луков спаси удар на Пуки. При ударът на Лод Божиков отклони топката и допълнително затрудни нашия вратар - 0:2.

Второто полувреме започна комфортно за гостите, които нямаха против да се защитават, тъй като идеите на нашите в атака ги нямаше никакви.

Това се промени в 60-ата минута, когато България получи правото да изпълни дузпа. Доминик Янков беше спънат от капитана Спарв в наказателното поле. Галин Иванов се нае с изпълнението и стреля силно в ъгъла, но вратарят Храдецки спаси. Агонията за нашите продължаваше.

Снимка: БТА

В 67-ата минута обаче получихме още една дузпа след игра с ръка на Паулус Арахури. Туко що влезлият Димитър Илиев в типичния си стил бе точен и ни върна в мача.

Попадението стресна финландците, които играха пестеливо в тези минути и в 73-ата минута Луков трябваше да парира остро центриране на Николай Алхо.

До края на мача нашите така и не успяха да затруднят съперника, въпреки че преимуществено владееха топката. Влезлите като резерви Бирсент Карагерен, Станислав Ковачев и Александър Цветков не допринесоха кой знае колко.