България трябваше да чака почти година и да организира приятелски мач с Гибралтар, за да стигне до победа. Футболните ни национали спечелиха за първи път от 17 ноември миналата година насам, а това стана факт след 3:0 срещу непретенциозния съперник в двубой, игран пред празните трибуни на националния стадион "Васил Левски".

Така "лъвовете" загряха с победа за предстоящите два мача в Лигата на нациите. В неделя играчите на Георги Дерменджиев приемат Финландия, а идната сряда гостуват на Ирландия.

Снимка: Bulphoto

Съвсем очаквано българите се втурнаха в атака моментално след началото и във втората минута Галин Иванов пропусна да превърне в гол центриране на Георги Йомов, след като не уцели добре топката на 7-8 метра от вратата.

Все пак три минути след това се стигна до гол, макар и при куриозна ситуация, реализиран от Александър Цветков. Халфът на Берое вкара първото си попадение за националния отбор, което дойде без вратар в рамките на вратата. Стражът на гостите Кайл Голдуин не прецени добре висока топка, падна и остана на земята, но съдията не спря играта, а Димитър Илиев подаде към Цветков, който вкара от дъгата на наказателното поле - 1:0.

Георги Йомов удвои в 14-ата минута след двойно подаване със Страхил Попов. Крилото на ЦСКА задмина гибралтарски защитник с първото си докосване и с добре насочен шут по земя отбеляза за 2:0. Именно Йомов и Попов бяха в основата на повечето български атаки.

Иванов пропусна нов шанс за гол в 18-ата минута, когато не успя да насочи топката в опразнената врата, а като цяло България доминираше напълно срещу противника - статистиката красноречиво потвърждаваше това с 80% владение за домакините, както и действия изцяло в половината на Гибралтар.

Темпото постепенно спадна, а десетина минути преди почивката Сисиньо опита да изненада с удар от дистанция, който обаче бе неточен. В 41-ата минута Гибралтар за първи път се задържа за по-дълго в полето на България, след като Сисиньо извърши нарушение, а след последвалото центриране Мартин Луков улови топката за първи път днес.

В последната минута на полувремето Димитър Илиев отбеляза с глава след центриране на Йомов за 3:0.

Втората част започна с общо шест смени за гостуващия тим, но това не промени особено много случващото се на националния стадион в столицата. В 58-ата мимнута футболист на Гибралтар изскочи сам срещу Луков, след като Сисиньо изгуби топката прекалено лесно в центъра, но играта бе спряна заради засада.

Всъщност тази ситуация и многото смени бяха най-интересните моменти през второто полувреме, в което футболистите и на двата отбора видимо намалиха оборотите, а повече голове тази вечер нямаше.

Здравко Димитров от "Левски" записа дебют за мъжкия национален тим, заменяйки Георги Йомов, а в игра се появиха още Виктор Попов, Светослав Ковачев и Димитър Велковски.

За селекцията на Гибралтар, съставена от доста полупрофесионалисти, също предстоят мачове от Лигата на нациите. В петък те гостуват на Сан Марино, а в понеделник - домакинство на Лихтенщайн.