Националният футболен тим на България излиза тази вечер в своята четвърта среща по пътя към Евро 2020.

На "Васил Левски" в столицата гостува Косово, мачът е от 21:45 и ще бъде излъчен по БНТ 1.

Двубоят е ключов, защото от изиграните си три мача до момента, България събра едва две точки, доста малко, ако гониш класиране на Европейско, каквито поне са афишираните амбиции от БФС.

Днешният ни съперник е със същия актив от точки, но пък е и с мач по-малко.

Всичко различно от победа тази вечер, до голяма степен ще сложи край на амбициите ни за Евро 2020. След мача срещи Косово ще ни останат едва 4 срещи, но две от тях са срещу Англия, от които най-вероятният ни актив ще е нула точки.

България и Косово вече играха веднъж помежду си, на 25 март. Това бе първата ни среща с най-младия национален тим в света и завършихме наравно 1:1.

Васил Божиков успя да открие през първата част, но след час игра Арбер Занели изравни, напълно заслужено при това, защото през втората част играчите на Косово не ни даваха шанс да излезем от собствената половина.

Снимка: AP/БТА

Днешният мач идва и в доста интересен момент, когато доста погледи са насочени към косовския тим.

В петък избухна сериозен скандал преди мача между Черна гора и Косово, когато двама играчи на домакините - етнически сърби, заедно със селекционера, не взеха участие в мача, а причината бе, че за тях държава с име Косово не съществува.

Тези събития обиколиха световните медии и станаха тема за доста коментари. Появиха се и информации, че въпросните играчи са били притиснати от сръбските власти да вземат това решение.

Разбира се, в цялата ситуация не бе виновен тимът на Косово.

Съперникът ни пристигна в София с всичко най-добро, без кадрови проблеми. 23-ата играчи на Косово в никакъв случай не са по-слаби от нашите, нито пък играят в по-слаби отбори.

А и трябва да признаем, че отборите с по-слаби индивидуалности от нас в Европа вече не са толкова много.

Само един от косовските играчи играе в местната лига. Това обаче е третият вратар Висар Бекай, който защитава цветовете на ФК Прищина, но едва ли ще му се наложи да влиза в игра за родината.

Вратар на Косово е Аринет Мурич - резервният страж на англисйкия шампион Манчестър Сити. Да, 20-годишният играч трудно ще се пребори за титулярно място при "гражданите", но все пак е част от състава, спечелил три трофея в Англия този сезон, а и всеки ден тренира под ръководството на Пеп Гуардиола.

Най-опасният играч на Косово в предни позиции е Милот Рашица. Той играе за немския Вердер (Бремен), като бе най-голямата заплаха за вратата ни в първия мач, очаква се да е такава и днес.

В косовския състав е и Мергим Войвода, който бе трансферна цел на родния шампион Лудогорец. Централният бранител обаче избра да продължи кариерата си в белгийския гранд Стандарт (Лиеж).

Косово впечатлява със редна възраст на състава си, която е 22 години - един от най-младите национални тимове в света.

За сравнение, нашата е 27,6.

Нашият състав поне е по-опитен като среден брой мачове на играч, но това не е трудно постижимо срещу отбор с петгодишна история.

Мачът за България изобщо няма да бъде лек, а и със сигурност не сме в ролята на фаворит, а и първият мач показа, че въобще не сме по-добър отбор от Косово.

А време за повече грешки няма, едиснтвената цел са трите точки тази вечер.

Ето и съставът на Косово:

Вратари: Аринет Мурич (Манчестър Сити, Англия), Сами Уйкани (Ризеспор, Турция), Висар Бекай (Прищина)

Защитници: Амир Рахмани (Динамо Загреж, Хърватия), Мергим Войвода (Стандарт Лиеж), Флорент Хадергонай (Хъдърсфийлд, Англия), Леарт Пакарада (Зандхаузен, Германия), Фидан Алити (Калмар, Швеция), Мирлинд Крйезю (Цюрих, Швейцария)

Халфове: Милот Рашица (Вердер, Германия), Бесар Халими, Брьондби, Дания), Берсант Целина (Суонзи, Англия), Бенямин Кололи (Цюрих, Швейцария), Едон Жергова (Базел, Швейцария), Идриз Вока (Люцерн, Швейцария), Анел Рашкай (Ескилтуна, Швеция), Флорент Хасани (Дьошгор, Унгария)

Нападатели: Ведат Мурики (Ризеспор, Турция), Атде Нухиу (Шефийлд Уензди, Англия), Елба Рашани (Од, Норвегия), Шкелким Демхасай (Люцерн, Швейцария)

Снимка: Twitter