Женският национален отбор на България постигна голям успех в дебютното си участие в турнира Лига на нациите. Тимът, воден от селекционера Силвия Радойска, се класира за плейофите за промоция в Лига "В", след като направи 2:2 срещу Северна Македония в драматичен мач на Националния стадион "Васил Левски" в София.

Българите изостанаха с 0:2 в резултата след попаденията на Рочи и Максути. В 71-ата минута обаче северномакенодките останаха с 10 на терена след червения картон на Коларовска. И настана време за обрат.

Леонора Желева успя да намали резултата в 85-ата минута, а секунди преди края на мача Полина Ръсина, която ден преди срещата получи предложение за брак, оформи крайното 2:2.

Така българките събраха актив от 5 точки и завършват сред най-добрите втори тимове в Лига "C" (редом с Латвия и Черна гора). На 11 декември България ще научи името на съперника си в плейофите за промоция. Баражите ще са в два мача на разменено гостуване и ще се проведат през пролетта на следващата година.

В друга любопитна развръзка на вечерта в Лигата на нациите при дамите, Нидерландия драматично изпревари Англия на върха в групата в Лига "А" и отива във финалната четворка. Малко е да се каже, че останаха съмнения около двата мача тази вечер, които разрешиха спора.

Нидерландия водеше по голова разлика (плюс 3) и трябваше да спечели срещу Белгия у дома, а Англия да не бие Шотландия като гост с три гола повече от техния резултат.

Още преди тази среща се заговори, че шотландският тим всъщност има изгода Англия да е първи в групата. Защото три от четирите полуфиналисти в Лига на нациите отиват на Олимпиада, а там - при класиране на английския състав, ще иде сборен тим на Великобритания, в който вероятно ще попаднат и няколко шотландски националки...

Неслучайно Англия водеше с 5:0 в началото на второто полувреме. В този момент "оранжевите" имаха аванс само от 2:0, като в този сценарий отпадаха. Но в 90-ата минута Нидерландия вкара за 3:0.

След 60 секунди и Англия вкара - 6:0. И пак бе на върха.

Но десетина секунди преди края на добавените 5 минути в Тилбург "лалетата" вкараха пак, като белгийките или нямаха сили или желание да окажат съпротива - 4:0. А в Единбург мачът бе завършил... и Нидерландия е във финалната четворка на турнира.

Другите три тима там са Германия, Франция и Испания.