Каталунците взеха глътка въздух след лошия си старт на сезона, а това беше най-силното представяне в първенството откакто Роналд Куман застана начело.

Pреди срещата двата отбора бяха във втората половина на класирането с по 11 точки - Барса на 14-о място след 8 мача, а гостите от 9.

Но с по два гола във всяко полувреме подмладеният отбор на Роналд Куман не остави никакви шансове за наварците. В исторически план това е най-убедителната победа на Барселона над този противник от 2011-а насам.

Лионел Меси вкара 4-ия гол в мача и след като отбеляза отпразнува попадението с ретро-фланелка на Диего Марадона от периода му в Нюелс Олд Бойс.

Домакините започнаха много активно и създадоха няколко чисти положения в първия четвърт час игра. В 11-ата Гризман преодоля вратаря и от аутлинията намери непокрития Коутиньо. Бразилецът мигновено насочи по земя към далечния ъгъл, но там Унай Гарсия протегна крак и успя да избие.

В 30-ата минута Жорди Алба получи пас по лявото крило, след това центрира на близката греда, от където Фелипе Коутиньо насочи към вратата. Вратарят отрази първия удар, но нямаше шанс при добавката на Мартин Брейтуейт с бедро.

Три минути преди края на първото полувреме Барселона стигна до втори гол след великолепно изпълнение на Антоан Гризман. Жорди Алба за пореден път се включи от ляво, бранител отби топката, но не особено добре. Гризман посрещна топката с бомбен удар от въздуха, като вратарят не помръдна - 2:0.

В 57-ата Гризман отне топката със съмнение за нарушение, даде началото на контраатака. След няколкото рикошета топката отиде към Гризман, който върна назад към Фелипе Коутиньо за 3:0.

Доминацията на домакините продължи, но гостите можеха да върнат едно положение чрез резервата си Роберто Торес. Мингеса сбърка при изнасянето на топката и тя попадна в номер 10 в бяло, чийто удар обаче се отби в гредата. При ответната атака Барселона стигна до четвърти гол, който обаче беше отменен заради засада в предпоследния пас с помощта на ВАР. Осман Дембеле прати топката по диагонала в мрежата, но Франсиско Тринкао, който му подаде, се оказа в засада.

В 73-ата минута обаче Лионел Меси покачи на 4:0 с много красиво изпълнение, преминал от центъра на ляво. Меси вкара с мощен диагонален удар, след което свали екипа си и отдолу се видя, че носи фланелката с номер 10 на аржентинския Нюелс Олд Бойс. След това посочи с пръсти небето, за да изкаже признателността си към Диего Марадона. Марадона също е играл за Нюелс, откъдето пък Меси е започнал футболния си път.

Минута преди края на срещата Тринкао можеше да вкара, след като Меси го изведе сам срещу вратаря по диагонала, но момчето ритна край гредата. Накрая Меси също можеше да вкара от фаул, но не улучи.