Барселона обърна изключително сложен мач при гостуването на Осасуна в Памплона, за да си осигури върха в Испания преди паузата в шампионата заради Мондиала в Катар.

Това е последният кръг преди прекъсването, а каталунците, след като спечелиха с 2:1 в страната на Баските, имат аванс от пет точки пред Реал Мадрид. В четвъртък шампионът играе у дома с Кадис, но най-добрият възможен сценарий е да се оттегли в паузата при минус 2 точки за вечния съперник.

А мачът в Памплона тръгна кошмарно за отбора на Шави Ернандес, който изостана още в шестата минута - Давид Гарсия вкара след корнер.

ВИЖТЕ ВИДЕОТО ОТ ДРАМАТА ОСАСУНА - БАРСЕЛОНА>>>

Роберт Левандовски в 11-а и 31-ва минути си изкара два изключително несериозни и наивни жълти картона, които опитен играч като него няма право да получава.

Полякът вероятно сам го осъзнава днес, въпреки че на терена бе толкова ядосан от изгонването, че показа с жестове към рефера Хил Мансано - "този е нашмъркан". Това също вероятно ще му струва скъпо, тъй като може да доведе до увеличаване на наказанието на играча.

А Мансано - наречен преди години от испанските медии "каубой с картони, вместо пистолети", след поредния му мач с двуцифрен брой предупреждения, дадени на играчите, се вихреше в Памплона.

Изгонването на Левандовски го прави поредната суперзвезда в "червения списък на Хил" - там са Лео Меси (а колко пъти е гонен от терена той!?), Луис Суарес, Рафа Варан, Жоао Феликс, Гарет Бейл, Неймар, а по два пъти е гонил от терена Дани Алвеш и Каземиро - това пък не е чак толкова странно.

Но Мансано наистина е корифей в показването на картони, има 21 червени в 203 свирени мача в Ла Лига, а общо тези на Пике и Левандовски от вторник вечер бяха №52 и 53 в кариерата му.

"Казах му, че това е позорно и го наругах - призна Пике. - Това е реферът, който най-много ни е посичал през годините. Не исках да си мълча и му казах какво мисля."

Барселона е с 37 точки, Реал има 32 и мач по-малко.

Осасуна остава с 23 на шесто място, а с победа в този двубой щеше да е трети с 26.