Барса се отдаде на празненства и падна в Ла Лига за първи път от декември
Битката за Шампионска лига е решена, но има още въпросителни за последния кръг
Барселона загуби от Виляреал с 2:3 и записа първо поражение в Ла Лига през календарната година.
Още по темата
- Християн Петров вкара на дебютиралия Пламен Андреев. Аякс пък официално сдаде титлата
- "Ботев" падна във Варна и окончателно нареди класирането във втората плейофна група
- Арсенал с мъка удържа второто място, а Варди каза "сбогом" на Лестър с гол №200
- С много драма, но без голове: Арда и Черно море ще решават третото място в последния кръг
Разбира се, това няма особено значение за каталунците и техните фенове, защото през седмицата Барса си гарантира титлата, а днес бе просто ден за празненства.
Те бяха леко вгорчени от първото поражение от декември насам, но все пак срещу себе си Барселона имаше опонент, за когото успехът бе от изключително значение.
И Виляреал успя да се възползва от празнуващия си опонент, като постигна победа, която гарантира участието на "жълтата подводница" в Шампионска лига през следващия сезон.
Завръщане в турнира след четири сезона пауза. За първи път от онзи загубен полуфинал от Ливърпул през пролетта на 2022-а.
Все пак макар и в празнично настроение, Барселона даде отпор на своя опонент, а Ламин Ямал се отчете с поредния си фамозен гол. Брилянтните изпълнения стават запазена марка във всеки мач на този феномен.
Той изравни резултата в 38-ата минута, а до почивката Барселона дори осъществи пълен обрат и поведе с 2:1.
Виляреал обаче успя да изравни за 2:2 в 50-ата минута, а 10 минути преди края "жълтата подводница" вкараха попадението, което гарантира участието в Шампионска лига.
И без него Виляреал все пак щеше да се добере до турнира, защото по същото време Бетис падна с 1:4 от Атлетико (Мадрид), но "жълтата подводница" изпълни своята цел и си спечели трите точки.
По същото време Реал (Мадрид) победи Севиля с 2:0. Мач, който макар и без значение за двата тима изобилстваше от нерви, а доказателството е, че домакините от Андалусия доиграха срещата с девет души.
Така кръг преди края вече е ясно, че Барселона, Реал (Мадрид), Атлетико (Мадрид), Атлетик (Билбао) и Виляреал ще играят в Шампионска лига. Бетис ще е шести и има място в Лига Европа.
Остава да се реши битката за последните две европейски квоти. Селта има 52 точки, а Райо Валекано и Осасуна са с по 51. Един от тях ще играе в Лига Европа, един в Лигата на конференциите, а най-ниско класираният ще остане с празни ръце.
Също така в Ла Лига остава жива битката за оцеляване. Валядолид и Лас Палмас отдавна са наясно със съдбата си на изпадащи, но в последния кръг ще се реши кой измежду Леганос с 37 точки и Еспаньол с 39 ще ги последва.