След постното Ел Класико през седмицата, Барселона отново заигра с настроение и постигна категоричен успех.

Каталунците надвиха гостуващия Алавес с 4:1 и дръпнаха с 3 точки пред Реал (Мадрид) в класирането, макар Кралския клуб да е с мач по-малко.

Днешният мач бе белязан от доста приятни спомени за Барса, защото преди два дни, се навърши точно десетилетие от най-силната година в историята на клуба.

През 2009-а каталунците спечелиха абсолютно всичко - 6 трофея за календарната година, предвождани тогава от Пеп Гуардиола. Последният от тези трофеи бе от Световното клубно първенство на 19 декември, заради което юбилеят бе честван днес.

Доста играчи от онзи състав дойдоха, за да отпразнуват този успех, а три от тях дори бяха и на терена.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

На него особена интрига нямаше, защото каталунците изцяло контролираха случаващото се на терена, но този път главен герой в представлението не бе Лео Меси.

Луис Суарес изпъкна над всички, като направи три асистенции и накрая сам вкара, за да оформи крайния резултат.

Още в самото начало Меси откри, но голът бе отменен заради засада. В 14-ата минута обаче логично се случи, когато Суарес подаде на Гризман, а този път попадението бе редовно - 1:0.

Барса направи няколко пропуска пред противниковата врата, докато в края на полувремето чудесна атака не бе завършена с хубав удар от Видал за 2:0.

В начлото на втората част Алавес успя да се върне в мача чрез Пере Понс, докато не се намеси Лионел Меси.

Аржентинският гений получи топката от Суарес и със запазения си фалцов удар от границата на наказателното поле вкара третия гол за тима си.

Това попадение уби устрема на гостите, а Луис Суарес в 75-ата минута ги довърши от дузпа.