Барселона се озова на неособено приятното 12-о място в класирането на испанската лига след 1:1 на терена на Алавес в късния съботен мач. Това бе четвърти пореден двубой без победа в първенството за каталунците, които вече са на 8 т. зад лидера.

А неговото име не звучи никак приятно за никого, който подкрепя Барса - Реал Мадрид (с 16 т., но и игран мач повече).

Гостите стартираха силно мача във Витория, столицата на страната на баските. Играещите в розово звезди, водени от Лео Меси, имаха четири добри положения в първите 25 минути, като най-чистото изпусна Ансу Фати, отбелязал своя 18-и рожден ден в събота.

И вместо очаквания гол за Барса, дойде такъв във вратата на гранда. Вратарят Нето необяснимо се оплете с топката в краката след пас на Жерар Пике, подари я на Луис Риоха, който на празна врата вкара най-лесното попадение в кариерата си в 31-вата минута.

Меси и компания натиснаха, но не успяваха да отбележат. В 62-рата минута Хота бе изгонен с втори жълт картон за опасна игра срещу Пике, а домакините се стягаха за тежък последен половин час с 10 срещу 11 на терена.

Още в следващата атака топката донякъде щастливо мина зад гърба на отбраната в краката на Антоан Гризман и той изравни - 1:1.

Фати изпусна отново, Меси не успя два пъти от чисти позици, а в края мощен удар на Миралем Пянич бе спасен. Барса стреля 25 пъти към вратата на домакините, като 9 изстрела бяха в рамката. Но... по един гол.

"Бесен съм - призна Гризман. - При толкова положения... Пропускаме много, но за щастие сме още в началото на сезона."

Роналд Куман, треньорът на Барса, също бе угрижен. Той не може да си обясни как неговият отбор изнася лекция по футбол на Ювентус в Торино през седмицата (2:0 за каталунците), след което е неубедителен срещу Алавес.

"Пред гола не сме достатъчно уверени - каза наставникът. - Естествено, че това ме притеснява. Играем в първенство, в което всеки отбор може да те накаже за най-малката грешка. Това значи, че трябва да вкарваме голове, не можем да се осланяме на един, дори на два, за да победим в мача.

Две точки от възможни 12 в последните четири мача е лоша статистика и го казах на играчите. Всички са ядосани в съблекалнята, което е добре. Искам да са такива, за да потръгнат нещата."