След две години и половина чакане Барселона отново спечели шампионатен мач срещу Реал (Мадрид) като гост. И отново го стори убедително на "Сантиаго Бернабеу" - отново с 4:0, а трите точки със сигурност са още по-сладки, тъй като гостите влязоха в мача като аутсайдер, макар да са лидер в класирането.

Причината? Серията от 42 мача без загуба на Реал в Ла Лига, която приключи днес. Поражението на "белите" означава, че Барса остава на върха и в този показател със своите 43 поредни двубоя без загуба между април 2017-а и май 2018-а.

Гостите излязоха в Мадрид със седмина юноши в стартовия състав. Там започнаха Иняки Пеня, Алехандро Балде, Пау Кубарси, Педри, Марк Касадо, Фермин Лопес и Ламин Ямал, все продукти на "Ла Масия". Отсреща пък Карло Анчелоти бе с най-доброто, с което разполага предвид ситуацията с контузии, като атаката бе водена от Килиан Мбапе и Винисиус Жуниор - бъдещата "Златна топка".

Реал напълно според очакванията влетя ударно в мача, като още във втората минута Мбапе изскочи от лявото крило, за да се озове очи в очи с Пеня, който отрази изстрела му. 10 минути по-късно отново Мбапе стреля към празната врата от над 30 метра, след като Кубарси сбърка, ала топката кацна на мрежата. Столичани натискаха, а Барса пък чакаше своите шансове да контраатакува - Ямал се оказа сам срещу Лунин малко след това, но само за да стреля слабо.

Играта продължи в убийствено темпо, а след малко повече от 20 минути игра Вини размина двама защитници, ала не съумя да реализира сам срещу вратаря. Реал категорично натискаше повече, но каталунците показаха, че също могат да бъдат опасни, като в крайна сметка "белите" удариха първи. След 30 минути футбол Мбапе бе изведен зад защитата и отбеляза, ала радостта му бе кратка, тъй като бе в позиция на засада.

От другата страна Левандовски също шутира от няколко метра, ала дори и да бе отбелязал, нямаше да има попадение, защото бе в нередовна позиция.

Към края на полувремето Барса успя да се задържи повече в противниковата половина, но без да стигне до ситуация за гол. Първата част завърши с невероятните 9 засади, като 8 от тях бяха на сметката на домакините.

Второто полувреме започна по различен начин и гостите бяха по-настоятелни в началните минути, пресирайки възможно най-дълбоко в полето на Реал. И това даде резултат.

В 54-ата минута Роберт Левандовски вкара за 1:0 в полза на Барселона, при това от наглед редовна позиция. Той получи пас от дълбоина от Касадо, а повторенията показаха, че той не е бил в засада. Полякът бе хладнокръвен сам срещу Лунин и плъзна топката в долния му ляв ъгъл.

И броени моменти по-късно, в 56-ата минута, вкара и за втори път - вече след центриране отляво на Алехандро Балде и прекрасен удар с глава и 2:0.

След малко повече от 65 изиграни минути, Мбапе отново вкара сам срещу вратаря, но отново бе в засада, този път с доста повече отколкото при първата ситуация. А още в ответната атака Левандовски пропусна да влезе в историята с хеттрик, след като нацели греда на опразнената врата след пас на Рафиня.

20 минути преди края познатото упражнение се повтори - френската деветка бе сам срещу Пеня и пак не вкара.

Интригата приключи в 78-ата минута, когато падна и трети гол за гостите, който бе дело на Ламин Ямал. 17-годишният суперталант получи пас от Рафиня и от малък ъгъл неспасяемо заби топката точно под гредата на Лунин за 3:0. А почти веднага след това Винисиус получи дежурния си жълт картон за разправия със съдиите.

Но попаденията не спряха, тъй като пет минути преди края и Рафиня се нареди сред реализаторите, прехвърляйки вратаря за 4:0 след пас от дълбочина.

С този успех Барса се откъсна на шест точки пред Реал - води в класирането с 30, а столичани са втори с 24.